Materiał Partnera Jak dobrać odpowiednią izolację do fundamentów?

Jak dobrać odpowiednią izolację do fundamentów?

Izolowanie fundamentów to jeden z pierwszych etapów budowy domu, którego absolutnie nie możemy pominąć. Dzięki niemu zabezpieczamy budynek przed wyziębieniem i wilgocią. Jest to niezwykle ważne, szczególnie na terenach podmokłych. Jakie są rodzaje izolacji fundamentów?

Warunki gruntowo-wodne

Fundamenty mogą być zaizolowane przeciw wilgoci lekko, średnio albo ciężko. Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek typ izolacji fundamentów, musimy zapoznać się z panującymi na danej działce warunkami gruntowo-wodnymi. Dodatkowo istotny jest sposób posadowienie budynku na płycie fundamentowej czy na ławach fundamentowych. Uwzględniając czynniki związane z terenem, poziomem wód gruntowych i materiałami na fundamenty, można decydować o ich hydroizolacji.

Istnieją dwa rodzaje izolacji fundamentów: lekka przeciwwodna i średnia i ciężka przeciwwilgociowa. Są firmy, które świadczą usługi hydroizolacji fundamentów na najwyższym poziomie, takie jak Bruk-Dawpol Usługi Brukarskie Dawid Połczyński. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, spełnią oni nasze oczekiwania w stu procentach.

Izolacja przeciwwilgociowa

Hydroizolacja fundamentów dzieli się na 3 typy: lekką, średnią i ciężką, a wszystko to zależy od przepuszczalności gruntu. Ten najlżejszy typ - izolację przeciwwilgociową - stosuje się w miejscach, gdzie przy dużych opadach ryzyko związane z zawilgoceniem budynku jest możliwe na działkach niskiego ryzyka, jeśli chodzi o zalewanie. Jest to szczególnie widoczne, gdy grunt wokół budynku jest niespoisty i dobrze przepuszczalny. Sprawia to, że woda szybko wsiąka, zamiast się spiętrzać.

Izolację przeciwwilgociową fundamentów można wykonać poziomo i pionowo. Ten pierwszy rodzaj oddziela ścianę nadziemia od ściany fundamentowej. Chroni ją to przed podciąganiem wilgoci z gruntu. Z kolei ta druga izolacja - pionowa - chroni przed przenikaniem wilgoci przez ścianę fundamentową.

Izolacja przeciwwodna

Izolacja przeciwwodna to najwyższy poziom ochrony przed wysokim i wzrastającym podczas złych warunków atmosferycznych poziomem wód gruntowych, także przed ryzykiem spiętrzenia się wody opadowej przy fundamentach. Jest to szczególnie istotne, gdy budynek znajduje się na terenach zagrożonych podtopieniami lub podmokłych.

Dzięki dobrej izolacji przeciwwodnej fundamentów nie musimy rezygnować z piwnicy, nawet w takich sytuacjach. Przy poprawnie wykonanym projekcie i zabezpieczeniach wodochronnych fundamentów możemy pozwolić sobie na podpiwniczenie - choć oczywiście ze świadomością, że dom bez tego elementu jest zawsze bardziej odporny na wilgoć.

Może zdarzyć się tak, że izolacja przeciwwodna to będzie wciąż zbyt mało, by ochronić dom przed przenikaniem wody z gruntu. Musi być wtedy utworzona dodatkowa podłoga w piwnicy z płyty betonowej, która swoją masą będzie równoważyła parcie wody - na każde 10 cm przewidywanego słupa wody musi przypadać 5 cm betonu. Można też zdecydować się na cieńszą płytę żelbetową zakotwioną w ścianach piwnicy.

Opracowanie:

Podziel się