Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje gładzi szpachlowych i co musimy wiedzieć o gładziach maszynowych?

Jakie są rodzaje gładzi szpachlowych i co musimy wiedzieć o gładziach maszynowych?

W trakcie realizacji prac wykończeniowych lub remontowych jednym z etapów jest szpachlowanie ścian. W tym celu wykorzystuje się rozmaite rodzaje gładzi. Poza tym istnieją rozmaite techniki kładzenia ich na ściany. Obecnie firmy budowlane oferujące usługi wykończeniowe wykonują gładzie maszynowe. Jakie są dobre i słabe strony tej techniki i jakie gładzie się wyróżnia?

Gładzie szpachlowe – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów gładzi, które wykorzystywane są w pracach wykończeniowych. Wśród nich znajdują się:

  • gładzie gipsowe,
  • gładzie wapienne,
  • gładzie cementowe,
  • gładzie polimerowe.

Gładź gipsowa jest najpopularniejszym produktem, który pochodzi z syntetycznego lub naturalnego gipsu. Charakteryzuje się ona wytrzymałością, co przekłada się na jej zastosowanie w budownictwie mieszkalnym. Gładź gipsowa może być kładziona na powierzchnie cementowe, cementowo-wapienne, a także na płyty kartonowo-gipsowe, powierzchnie gipsowe i betonowe. Po położeniu gładzi gipsowej niezbędne jest jej szlifowanie. Warstwa gładzi wapiennej nie może przekraczać 5 mm, co sprawia, że nie zawsze można jej użyć do niwelowania nierówności ścian. Przede wszystkim składa się z wapna, co sprawia, że można ją wykorzystywać do wygładzania tynków cementowych i cementowo-wapiennych. Poza tym stanowi dobry podkład pod farby akrylowe i lateksowe.

Gładź cementowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością, za co odpowiada cement, aczkolwiek jest mniej gładka od gładzi gipsowej. Należy jednak pamiętać, że nie można nakładać warstw grubszych niż 3 mm, co przekłada się na konieczność wykonywania dwóch, a nawet trzech warstw. Produktem podobnym do gładzi gipsowej pod względem układania i wykończenia jest gładź polimerowa. Jednakże ten produkt charakteryzuje się większą elastycznością, dlatego z powodzeniem można go stosować w miejscach, które są narażone na działanie wysokich temperatur, a także wilgoci.

Zalety i wady gładzi maszynowych

Obecnie ekipy budowlane stosują gładzie maszynowe. Ta technika jest znacznie efektywniejsza od nakładania gładzi w sposób ręczny. Poza tym zużywa się mniej materiału. Maszynowe nakładanie gładzi, które oferuje firma budowlana Kamil Sobik z Warszawy, zaleca się realizować na dużych powierzchniach oraz na sufitach. Ta technika sprawia też, że powierzchnia staje się równomierna i jest pozbawiona smug.

W trakcie wykonywania gładzi maszynowych nie powstaje kurz i pył, a nawierzchnie cechują się dobrą przyczepnością dla powłok malarskich. Warto podkreślić to, że gładzie maszynowe mogą być nakładane, jeżeli temperatura powietrza nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Do wad tej techniki zalicza się przede wszystkim wysokie koszty związane z zakupem odpowiedniego urządzenia, jednakże prywatne osoby nie potrzebują takich inwestycji. Oprócz tego niezbędne jest doświadczenie, lecz firmy oferujące takie usługi z pewnością je posiadają. W trakcie przeprowadzania gładzi maszynowych istotne jest również zabezpieczenie okien i podbitki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas