Artykuł sponsorowany Jak często należy wykonywać przeglądy techniczne kominów?

Jak często należy wykonywać przeglądy techniczne kominów?

Stan techniczny przewodów kominowych to sprawa, której nie należy bagatelizować. Każdy właściciel lub zarządca nieruchomości powinien zadbać o regularne wizyty kominiarza. Jak często powinny się odbywać rutynowe przeglądy techniczne kominów? Co grozi za zbagatelizowanie tej sprawy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Jak wygląda typowy przegląd kominiarski?

Przegląd kominiarski obejmuje kilka złożonych zadań. Najważniejszym jest kompleksowe badanie techniczne wszystkich przewodów kominowych (do odprowadzania dymu, wentylacji). Pozostałe zadania to przeczyszczenie i udrożnienie przewodów, sprawdzenie drożności i szczelności komina. Kominiarz ma obowiązek poinformować domowników o ewentualnych nieprawidłowościach i przedstawić plan przeciwdziałania. Domownicy natomiast mają obowiązek naprawić niedrożne przewody kominiarskie – zbagatelizowanie tego zadania może doprowadzić do poważnych, negatywnych konsekwencji. Kominiarz sporządza dokładny protokół kominiarski, w którym powinny znaleźć się podpisy jego oraz właściciela (ewentualnie zarządcy) nieruchomości.

Przeglądami kominiarskimi zajmuje się Spółdzielnia Pracy Kominiarzy z Poznania. Do innych usług należy czyszczenie i konserwacja przewodów kominowych, montaż nasad i wkładów kominowych, sprawdzanie wnętrza przewodów kominowych za pomocą kamery TV.

Optymalna częstotliwość przeglądów kominiarskich

Właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek korzystania z usług kominiarzy, którzy dokonają okresowych kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (zgodnie z artykułem 62 Ustawy prawo budowlane). Takie przeglądy powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Istnieje kilka wyjątków od tej reguły – jeśli dana nieruchomość jest ogrzewana niestandardowo paliwem stałym (np. węglem brunatnym), jej domownicy są zobowiązani do umawiania przeglądów kominowych cztery razy do roku. Odmienna sytuacja następuje, jeśli ogrzewanie w danym domu odbywa się za pośrednictwem paliwa ciekłego – wtedy kontrola kominiarza odbywa się dwa razy do roku.

Przegląd kominiarski powinien nastąpić także od razu wtedy, gdy domownicy zauważą jakiekolwiek problemy z drożnością komina (konsekwencją może być np. grzyb na ścianach, parujące okna).

Jakie konsekwencje grożą za brak przeglądu kominiarskiego?

Najważniejszą konsekwencją braku regularnych przeglądów kominiarskich jest niebezpieczeństwo, w jakim znajdują się domownicy. Za niestosowanie się do odgórnych zaleceń grożą także sankcje – powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może ukarać właściciela lub zarządcę nieruchomości karą w wysokości 500 zł.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas