Materiał Partnera Jak często należy czyścić klimatyzację i dokonywać jej przeglądu?

Jak często należy czyścić klimatyzację i dokonywać jej przeglądu?

Klimatyzatory, tak jak wszystkie urządzenia, wymagają by o nie dbać. Regularna konserwacja i czyszczenie klimatyzatorów sprawia, że ich wydajność jest optymalna, ma też korzystny wpływ na nasze zdrowie. Podpowiadamy kiedy trzeba przeprowadzić konserwację klimatyzatora, jakie czynności możemy wykonywać sami, a do których powinniśmy wezwać serwisanta do klimatyzatora.

Dlaczego klimatyzację trzeba systematycznie czyścić?

Klimatyzacja w biurze, w domu, czy klima w małych lokalach to świetne rozwiązanie na upalne dni, ale by te urządzenia przez wiele lat dobrze nam służyły i spełniały swoją funkcję, trzeba je regularnie czyścić i pilnować terminów przeglądów konserwacyjnych. Jeśli to zaniedbamy, może się to niekorzystnie odbić na naszym zdrowiu. Podczas wymiany powietrza w klimatyzatorze bowiem, wnikają do niego zanieczyszczenia i osadzają się na wewnętrznych filtrach. Jeśli ich regularnie nie wymieniamy, po pewnym czasie będziemy oddychać takim właśnie zanieczyszczonym powietrzem, gdyż urządzenie straci możliwość oczyszczania go z kurzu i pyłów. W czasie pracy urządzenia wydziela się też sporo wilgoci, a ta sprzyja rozwojowi bakterii i drobnoustrojów. Aby temu zapobiegać warto przeprowadzać serwis klimatyzacji. Jak często serwisować klimatyzator? Wystarczy dwa razy do roku, najlepiej przed i po sezonie, kiedy jest najbardziej intensywnie używany. Samodzielnie można wyczyścić filtry i zewnętrzne części urządzenia, zaś czyszczenie wnętrza urządzenia lepiej powierzyć specjalistom, zwłaszcza w przypadku klimy multi split, gdzie konieczne jest sprawdzenie całej instalacji.

Serwis i montaż klimatyzatorów

Firmy zajmujące się montażem klimatyzacji, zwykle przeprowadzają też odgrzybianie klimy. Jeśli myślisz „gdzie naprawię klimatyzator?” to najlepiej zadzwonić do tej samej firmy, która wykonała montaż klimatyzatora. Na pewno tak robi firma Climtron, która oferuje między innymi naprawę klimy w domu, naprawę daikin, serwis rotenso i serwis gree. Pomagają także podjąć decyzję jak dobrać klimatyzator, jeśli się dopiero nad tym zastanawiasz. Musisz wiedzieć, że rozprowadzenie powietrza w pomieszczeniu uzależnione jest od tego, gdzie znajduje się klimatyzator, dlatego stosuje się różne rozwiązania, np. klimatyzacja przypodłogowa, klimatyzacja pod sufitowa, czy klimatyzatory kasetonowe. Specjalista na pewno podpowie jak dobrać klimatyzację w mieszkaniu, bo inaczej trzeba to wykonać w dużym mieszkaniu, a inaczej klimatyzację w kawalerce.

Opracowanie:

Climtron - Damian Sar

Dąbie , Pocztowa 21

  • tel. 502 915 060

Podziel się