Materiał Partnera Co wchodzi w zakres serwisu klimatyzacji?

Co wchodzi w zakres serwisu klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji to jedna z usług oferowanych przez profesjonalne firmy działające w branży chłodnictwa oraz wentylacji. System klimatyzacyjny to instalacja, która szczególnie przydaje nam się latem, dlatego już wiosną warto skorzystać z serwisowania klimatyzatora, by mieć pewność, że urządzenie to jest w pełni sprawne. Sprawdź, co wchodzi w zakres tej usługi i jak często warto z niej korzystać.

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji to jedna z usług świadczonych przez firmy zajmujące się chłodnictwem i wentylacją. Może on się obywać w ramach gwarancji na urządzenie – wtedy jest to serwis gwarancyjny lub po jej zakończeniu – serwis pogwarancyjny. W zakres działań związanych z serwisowaniem instalacji wchodzi nie tylko przegląd techniczny instalacji, ale również  niezbędne naprawy oraz czyszczenie urządzenia. W zakres profesjonalnego serwisu urządzeń klimatyzacyjnych, który zlecić możesz np. firmie Technika i Przemysł Marcin Gdański wchodzą wiec działania, takie jak:

  • sprawdzanie zabezpieczeń,
  • testowanie pracy urządzenia,
  • pomiary oraz regulacja ciśnienia,
  • uzupełnianie czynnika chłodzącego,
  • pomiary sprawności elektrycznej klimatyzatora,
  • pomiary wydajności chłodniczej urządzenia,
  • czyszczenie filtrów,
  • gruntowne czyszczenie parownika oraz skraplacza.

Zagrożenia, jakie niesie za sobą niesprawny klimatyzator

System klimatyzacyjny ma liczne zalety. Nie tylko zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniu (zwłaszcza w upalne dni), ale również oczyszcza powietrze i usuwa z niego bakterie i alergeny. Należy jednak pamiętać o tym,  że klimatyzatory spełniać będą swoje zadanie jedynie wtedy, gdy są w pełni sprawne. W przeciwnym razie mogą zagrażać zdrowiu użytkowników, dlatego warto zadbać o ich regularny serwis.

Przede wszystkim należy regularnie czyścic filtry, ponieważ gromadzące się w nich bakterie i grzyby mogą być przyczyną poważnych chorób układu oddechowego. Do najważniejszych zagrożeń zaliczyć możemy alergie, zakażenia bakteriami legionelli czy gronkowcem, dlatego regularny serwis klimatyzacji to podstawa bezpieczeństwa jej użytkowania.

Jak często poddawać klimatyzację czyszczeniu i serwisowi?

Jedynie regularny, dokładny i profesjonalnie przeprowadzany serwis systemu klimatyzacyjnego da Ci gwarancję sprawnego działania urządzenia, a co za tym idzie jego bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne, gdy użytkownikami klimatyzacji są dzieci lub osoby cierpiące na alergie i inne schodzenia układu oddechowego. Kompleksowy serwis klimatyzacji powinien być wykonywany przynajmniej raz do roku, najlepiej w okresie wiosennym, zanim zaczniesz korzystać z urządzenia.

Ważne jest także to, by serwis klimatyzacji przeprowadzała osoba, która posiada stosowne uprawnienia, dlatego, zanim umówisz wizytę fachowca, upewnij się, że wybrana firma posiada stosowny certyfikat, będący gwarancją wysokiej jakości usług oraz niezbędnej wiedzy pozwalającej na prawidłową ocenę stanu urządzenia.

Opracowanie:

Technika i Przemysł Marcin Gdański

Świdnica , Trybunalska 21 lok. 2

  • tel. 782 299 945

Podziel się