Materiał Partnera Instalacje elektryczne a bezpieczeństwo. Co trzeba wiedzieć?

Instalacje elektryczne a bezpieczeństwo. Co trzeba wiedzieć?

Na instalację elektryczną składa się każdorazowo wiele różnych elementów. Zarówno podczas użytkowania takich systemów, jak i podczas awarii, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad, by zachować bezpieczeństwo swoje i domowników. O czym trzeba wiedzieć i na co zwrócić uwagę, mając do czynienia z prądem?

Elementy instalacji elektrycznej

Instalacje elektryczne mogą być montowane w sposób natynkowy i podtynkowy. Oba typy składają się z kilku uniwersalnych rozwiązań. W skład podstawowych elementów instalacji wchodzi:

- rozdzielnica,

- przewody zasilające odbiorniki prądu,

- gniazdka i niezbędny osprzęt,

- aparaty pracujące w ramach rozdzielnicy.

Należą do nich wyłącznik główny, który wyłącza całe zasilanie w danym budynku naraz, wyłącznik różnicowo - prądowy zapobiegający porażeniom i bezpieczniki chroniące całość instalacji przed uszkodzeniem. Projektowaniem oraz profesjonalnym montażem instalacji elektrycznych zajmuje się przedsiębiorstwo instalacyjne El-Fort

Podstawowe zasady korzystania z instalacji elektrycznej

Aby korzystanie z prądu na terenie budynku było bezpieczne i odbywało się bez zakłóceń, istotne jest przestrzeganie podstawowych zasad obchodzenia się z elementami tworzącymi instalację elektryczną. Nigdy nie należy bezpośrednio dotykać części obwodu elektrycznego, które nie są izolowane. Podobnie rzecz ma się z uszkodzonymi przewodami, wtyczkami, gniazdkami i innymi elementami związanymi bezpośrednio z elektryką. Już na etapie zakupu i montowania instalacji, warto wybierać gniazda wtykowe wyposażone we wtyki ochronne. Jeżeli w domu lub na terenie budynku przebywają dzieci, korzystny będzie zakup dodatkowych zabezpieczeń. Ważna jest również klasa ochronności. Żaden element nie powinien w tej kwestii mieć wartości 0. Podczas korzystania z urządzeń zasilanych prądem trzeba pamiętać, by dotykać ich suchymi rękoma i nie używać, jednocześnie mając kontakt z wodą (np. podczas kąpieli).

Bezpieczeństwo podczas napraw instalacji elektrycznych   

Przed wszelkimi naprawami (także przy wymianie żarówki!) i podczas awarii poszczególnych elementów elektrycznych niezbędne jest odłączenie dopływu prądu. Uszkodzone przewody lepiej jest wymienić niż naprawić, by nie doprowadzić do zwarcia i większych strat, a akcesoria służące do napraw powinny być izolowane. Instalacje elektryczne posłużą dłużej, gdy wtyczki będą wyciągane bezpośrednio, a nie ciągnąc za kabel. Podczas zakupu nowych elementów lub urządzeń zawsze należy sprawdzić, czy parametry instalacji w budynku są przystosowane do podłączenia nowych przedmiotów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas