Artykuł sponsorowany Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym – plusy i minusy takiego rozwiązania

Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym – plusy i minusy takiego rozwiązania

Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji gazowej w swoich domach, aby zapewnić sobie dostęp do wygodnego ogrzewania. Brak konieczności składowania węgla oraz rozpalania pieca to główne aspekty, dla których ludzie montują ogrzewanie gazowe. Wydatki w okresie grzewczym mogą być podobne do innych metod ogrzewania, a podłączenie gazu pozwala dodatkowo zaoszczędzić czas.

Montaż instalacji gazowej

Decyzja o zamontowaniu instalacji gazowej musi być dobrze przemyślana, gdyż wiążą się z tym znaczne koszty oraz skomplikowane procedury. Przede wszystkim trzeba uzyskać stosowne pozwolenia do przyłącza gazowego. W najlepszej sytuacji są osoby, które dopiera są na etapie budowy domu, gdyż wówczas wszystkie formalności załatwia się jednocześnie. Na trochę większe koszty muszą nastawić się właściciele domów, którzy planują przeprowadzić modernizację ogrzewania, gdyż uzyskanie pozwolenia to proces czasochłonny. Firmy takie jak Sitkowski Jerzy świadczą kompleksowe usługi związanie z instalacjami gazowymi, dostarczając projekt potrzebny do uzyskania stosownego pozwolenia oraz przeprowadzając montaż.

Zalety instalacji gazowej

Ogrzewanie gazowe nie wymaga praktycznie żadnej obsługi, gdyż cały proces odbywa się automatycznie. Na rynku dostępne są zaawansowane technologicznie kotły gazowe, które samodzielnie kontrolują temperaturę w domu i utrzymują ją na optymalnym poziomie. Dodatkowo instalacja gazowa może być wykorzystywana również do niezależnego ogrzewania wody w bojlerze, dlatego w domach często spotyka się połączenie centralnego ogrzewania węglowego z instalacją gazową podłączoną do bojlera. Ogrzewanie gazowe ma dużo zalet, które przemawiają nad montażem takiego przyłącza. Jest to przede wszystkim:

  • wygoda,
  • ograniczenie miejsca na kocioł gazowy,
  • tanie koszty eksplpoatacji,
  • dobre walory grzewcze paliwa,
  • bezobsługowe działanie.

Mając w domu ogrzewanie gazowe nie trzeba się martwić zakupem i przechowywaniem drewna ani węgla, co wiąże się także z koniecznością wygospodarowania dodatkowego miejsca i trudnością w utrzymaniu porządku.

Wady ogrzewania gazowego

Jak w każdym przypadku takie rozwiązanie ma również wady. Najważniejszą jest drogi koszt inwestycji i skomplikowane procedury formalne w celu uzyskania niezbędnych pozwoleń budowlanych. Proces ten jest długotrwały, dlatego ogrzewanie gazowe najlepiej uwzględnić już w planie projektu domu, gdyż ogranicza to czas i koszt potrzebny do załatwienia kwestii formalnych. Niektórzy uważają również, że drewno oraz węgiel są tańszymi paliwami, jednak należy zaznaczyć, że nie spalają się do końca, co przekłada się na mniejszą wydajność, a dodatkowo nie są tak wygodne w obsłudze co ogrzewanie gazowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas