Artykuł sponsorowany Na czym polega kalibracja detektorów gazu

Na czym polega kalibracja detektorów gazu

Kalibracja detektorów gazu, inaczej nazywana także wzorcowaniem, jest operacją serwisową, której zadaniem jest regulacja czułości układu pomiarowego detektora gazu. Aby zapewnić bezpieczeństwo ludzi oraz poprawną pracę detektorów gazu, operacja ta powinna być wykonywana regularnie. Jest to bowiem niezbędna i podstawowa metoda zapewniająca prawidłowe działanie systemu detekcji gazu.

Po co wykonuje się kalibrację detektorów gazu?

Stała eksploatacja detektorów gazu powoduje zużywanie się materiału, z którego wykonany jest sensor. Jego stopniowe zużycie przekłada się z kolei bezpośrednio na jego zdolność do prawidłowego wykrywania gazu. W zależności od rodzaju wykorzystanego w konstrukcji urządzenia sensora, urządzenie wraz z upływem czasu traci bowiem swoją czułość: może stać się ono zarówno zbyt mało czułe, jak i za bardzo czułe, w wyniku czego może wywoływać fałszywe alarmy lub po prostu dawać wyraźnie błędny wynik.

Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie i dostosowywanie detektorów gazu do ogólnie przyjętych norm pracy tego typu urządzeń. Kalibracja detektorów gazu może być wykonywana także bezpośrednio w obiekcie, w którym zainstalowane są urządzenia do kalibracji, takie jak np. stacje kalibracji firmy A&K Serwis. Umożliwia to stały monitoring obiektu pod kątem gazu oraz zapewnia oszczędność czasu. Każda wykonana kalibracja powinna być wykonana przez certyfikowaną firmę, posiadającą odpowiednie uprawnienia. Jej wykonanie powinno być dodatkowo poświadczone indywidualnym świadectwem wzorcowania.

Gdzie i jak można wykonać kalibrację detektorów gazu?

Kalibracja detektorów gazu może być wykonana poprzez demontaż czujnika. W tym celu demontuje się głowicę pomiarową lub sam moduł sensowa i wysyła się go do producenta lub serwisu. Ten z kolei po pewnym czasie odsyła już skalibrowaną część, którą montuje się z powrotem do urządzenia. Jest to najtańsze rozwiązanie, ale także wymagające najwięcej czasu. Czujnik może zostać także skalibrowany bezpośrednio w obiekcie. W tym celu serwisant dokonuje jego wzorcowania na miejscu, dzięki czemu urządzenie pracuje bez przerwy. Zaletą tej metody jest przystępna cena oraz natychmiastowa realizacja kalibracji. Trzecią i bardzo praktyczną opcją jest z kolei posiadanie dwóch takich samych głowic. W ten sposób można bowiem szybko zastąpić starą głowicę nową. Starą głowicę następnie oddaje się do kalibracji i przy kolejnej wymianie jest ona gotowa do użytku. Dzięki temu rozwiązaniu głowice można stosować wymiennie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas