Materiał Partnera Instalacja centralnego ogrzewania w domu – jak poprawnie ją wykonać?

Instalacja centralnego ogrzewania w domu – jak poprawnie ją wykonać?

Centralne ogrzewanie będące możliwością uzyskania optymalnych temperatur we wnętrzu domu to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań grzewczych. Należy jednak pamiętać o stosunkowo skomplikowanych pracach związanych z jego montażem. Ułożenie rur i instalacja właściwego źródła ciepła warto powierzyć specjalistom. Co dokładnie mogą oni w tym zakresie zrealizować?

Źródło ciepła najważniejsze

Kluczowym elementem instalacji centralnego ogrzewania jest źródło ciepła. Najczęściej jest nim kocioł centralnego ogrzewania. Jego właściwe zamontowanie w kotłowni wymaga sporych umiejętności – to właśnie od niego zależy bowiem rozprowadzenie ciepła do grzejników umieszczonych w konkretnych pomieszczeniach. Kocioł powinien być przede wszystkim dopasowany do wielkości instalacji grzewczej i dysponować odpowiednią mocą, która pozwoli na uzyskanie energii na określonym poziomie. Jego montażem zajmie się firma 3S – w ramach świadczonych usług jest ona w stanie kompleksowo wykonać instalację centralnego ogrzewania.

Poprawne zamontowanie źródła ciepła daje możliwość dalszego działania w zakresie przygotowania takiego układu. Kolejnym etapem jest rozprowadzenie rur w budynku. To właśnie one służą do dostarczenia energii cieplnej do wybranych punktów odbioru, którymi najczęściej są grzejniki. Rury powinny być nie tylko poprawnie ułożone, ale też wykonane z właściwych materiałów – najlepiej sprawdzą się miedziane, a coraz chętniej wykorzystuje się te wykonane z tworzyw sztucznych, jak i nieco mniej popularne stalowe.

Właściwie umieszczone grzejniki

Grzejniki rozmieszczone w strategicznych punktach pomieszczeń to elementy, które odpowiadają za rozprowadzenie ciepła we wnętrzach. Z tego względu muszą być nie tylko w sposób przemyślany zamontowane w pokojach, ale również konieczne jest ich dopasowanie pod kątem rozmiarów i osiąganej mocy. Centralne ogrzewanie można też rozprowadzić za pomocą ukrycia rur grzewczych w podłodze. Takie działanie wymaga jednak sporządzenia uprzednio specjalnego projektu. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie grzejników z ogrzewaniem podłogowym.

Po właściwym rozmieszczeniu wszystkich elementów instalacji centralnego ogrzewania konieczne jest przeprowadzenie tzw. próby ciśnieniowej. To właśnie ona pozwala na dokładne sprawdzenie, czy cały układ pozostaje szczelny. Zapobiega to problemom związanym z brakiem wydajności oraz zbyt dużymi rachunkami za energię bezpośrednio spowodowanymi właśnie tym faktem. Specjalistyczna firma zajmująca się montażem instalacji centralnego ogrzewania wykona próbę szczelności w sposób prawidłowy, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości zrealizuje prace związane z ich wyeliminowaniem, oddając do użytku inwestorowi w pełni funkcjonalny i optymalnie działający układ.

Opracowanie:

3S Grzegorz Chalecki

Suwałki , Klonowa 17

Podziel się