
Elementy wykończeniowe dachu - Jak powinien zakończyć się montaż dachu?
Budowa i remontBudowa dachu to nie tylko prace związane z budową więźby dachowej i wykonania właściwego do projektu dachu pokrycia dachowego to również dopilnowanie właściwego doboru i montażu akcesoriów dachowych. Elementy wykończeniowe dachu nie tylko uszczelniają całą konstrukcję dachu, ale również wpływają na poprawę estetyki budynku.
Jakie są rodzaje akcesoriów dachowych?
W przypadku akcesoriów dachowych można mówić o pewnej dowolności ich wyboru przez dekarza, chociaż to, na jakie elementy obróbki blacharskiej się zdecyduje, tudzież zaproponuje właścicielowi, wpłyną na ostateczny wygląd dachu i opinię o fachowości dekarza. Do najczęściej stosowanych akcesoriów dachowych zalicza się tzw. wiatrownice (dachówki skrajne), które pozwalają wykończyć boki dachu, gąsiory, czyli „dachówki” służące wykończenia kalenicy. Kalenica to miejsce styku dwóch połaci dachu, dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie łączenia dachu przed działaniem wody, mrozu i śniegu. Odmianą gąsiora podstawowego jest gąsior – łącznik kaletnicy, stosowany na dachach wielospadowych. Do wykończenia górnej krawędzi dachów stosuje się dachówki pulpitowe stosowane w przypadku dachów jednospadowych. Charakterystyczną ich cechą jest możliwość dobrania kąta nachylenia dachówki pulpitowej, może ona wynosić między 70o a 90o. W przypadku firm zajmujących się pracami dekarskimi w ramach podstawowego profilu działalności firmy można mieć pewność, praktycznie 100% gwarancję, że zastosowane akcesoria wykończeniowe dachu będą współgrały ze stylem dachu i obiektu budowlanego. Przykładem firmy z bogatym doświadczeniem w pracach dekarskich jest firma Maksbud Marek Skrzypkowski
Jakie są dodatkowe akcesoria dachowe?
Nierzadko współczesne pokrycia dachowe wspomagane są przez akcesoria dachowe, chroniące budynek przed zagnieżdżeniem się pod okapem ptaków – mowa tu o grzebieniach okapu (tzw. Wróblówkach) oraz dachówkach wspomagających wentylacje dachu (dachówki wentylacyjne). Funkcję ozdobną i zarazem wentylacyjną pełnią również montowane przy kalenicy kominki dachowe jak kominek odpowietrzający – wspomagający funkcjonowanie instalacji kanalizacyjnej, kominek wentylacyjny, zwykle jako zakończenie instalacji wentylacyjnej łazienek, kuchni czy garażu.
Coraz częściej obok stosowanych od dawna dachówek antenowych, służących do wyprowadzania kabli i masztu antenowego stosuje się dachówki solarne, służące do estetycznego przeprowadzania przez dach przewodów do kolektorów słonecznych w ilości dwie dachówki na jeden panel solarny.
Bezpieczeństwo użytkowania dachów zwiększają z kolei stopnie i ławy kominiarskie, a do uszczelnienia elementów łączenia komina z dachem stosuje się specjalne taśmy do obróbek kominiarskich i blachy profilowane. W przypadku spadzistych dachów warto pomyśleć o wykończeniu dachu wysoce estetycznymi płotkami przeciwśniegowymi lub śniegołapami, które zatrzymują duże masy śnieżne, rozdzielając je na mniejsze części znacznie bezpieczniejsze dla osób znajdujących się w pobliżu dachu.