Artykuł sponsorowany Rodzaje wodomierzy i możliwe usterki

Rodzaje wodomierzy i możliwe usterki

Urządzenia służące do pomiaru zużywanej wody lub ciepła są montowane nie tylko w celach rozliczeniowych. Wspierają one także procesy kontroli zużycia wody oraz rozdział dostarczanego surowca. Istnieje obowiązek ich instalacji przy każdym przyłączu, które doprowadza wodę do budynku. Sprawdź jakie rodzaje urządzeń pomiarowych są instalowane w poszczególnych budynkach i jakiego serwisu wymagają instalacje wodne.

Wodomierze – rodzaje        

Obszerna klasyfikacja wodomierzy może utrudnić ich wybór klientowi. Dlatego też rozsądnym rozwiązaniem jest konsultacja z firmą gwarantującą sprzedaż, serwis i naprawę urządzeń do pomiaru wody. Przedsiębiorstwo Hydro-Dar Daniela Sobieraja z Wrocławia, proponujące między innymi usługi serwisowe ciepłomierzy i wodomierzy, jest jednym z miejsc, gdzie można otrzymać profesjonalną obsługę i poradę w doborze odpowiedniego sprzętu.     

Prezentując ogólny podział wodomierzy, można je podzielić m.in. na:           

  • mokro- i suchobieżne,        
  • hybrydowe i półsuche,        
  • przemysłowe,          
  • sprężone,     
  • hydrantowe,
  • kątowe.

Dzielą się one także ze względu na sposób ułożenia wewnętrznej osi. Wymienia się dwa rodzaje: wodomierz z poziomą osią lub z pionową. Zwraca się uwagę, że to urządzenia z osią położoną pionowo są uważane za dokładniejsze.

Liczniki mokrobieżne i suchobieżne występują w wersji jednostrumieniowej i wielostrumieniowej – różnica sposobu pobierania pomiaru polega na kierowaniu łopatek przez jeden lub wiele strumieni. Przy czym ten drugi typ uznaje się za bardziej szczegółowy w pomiarach.     

Serwisowanie wodomierzy, regeneracja i legalizacja     

Posiadacze urządzenia pobierającego pomiar wody powinni pamiętać o badaniach, jakie muszą być przeprowadzane cyklicznie. Szczególnie istotna jest legalizacja, czyli pozwolenie na użytkowanie wodomierza. Termin ważności tego certyfikatu jest inny w zależności od tego, czy jest to licznik wody zimnej, czy ciepłej. Dla wody ciepłej jest to 4 lata, dla zimnej 5 lat.

Najczęstsze problemy wodomierzy 

Po upływie czasu legalizacji znacznie spada jakość pracy wodomierza. Pod wpływem stałego użytkowania niszczy się wirnik. W miejscu przepływu wody zbierają się związki manganu, żelaza, a także wapnia, które powodują zmniejszenie się średnicy. Miernik może wtedy pokazywać zawyżone wyniki.       

Aby dokonać ponownej legalizacji, należy oddać urządzenie do zakładu wodociągowego lub innej jednostki, która ma uprawnienia do prowadzenia badań legalizacyjnych. Jedną z nich jest wspomniana wcześniej firma Hydro-Dar. W zakresie wykonywanych przez nią aktywności jest naprawa, wymiana i ekspertyza wodomierzy i ciepłomierzy. Oferta Hydro-Dar jest kierowana do spółdzielni mieszkaniowych, firm instalacyjnych, a także właścicieli indywidualnych nieruchomości.            

Jak rozpoznać awarię licznika?       

Zauważalnym sygnałem świadczącym o problemach z licznikiem wody jest wskazywanie nadmiernego zużycia surowca. W nowych budynkach lub po wymianie licznika należy poprzez obserwację upewnić się, że jest on odpowiednio zamontowany, szczelny i stabilnie umieszczony w instalacji doprowadzającej wodę.                    

Źle działający licznik może się zatrzymywać lub działać skokowo. W tym przypadku samodzielne próby naprawy mogą jedynie pogorszyć sprawę. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zgłoszenie problemu do specjalisty i umówienie się na kontrolę.

Przed skontaktowaniem się z instytucją mierzącą wodę i specjalistą można wykonać prosty test. Polega on na zakręceniu wszystkich możliwych zaworów wodnych, odbiorników wody i kranów i obserwację wodomierza. Jeśli nadal się on nie zatrzymuje, jest to jedna z przesłanek pozwalająca stwierdzić awarię wodomierza.        

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas