Artykuł sponsorowany Etapy wymiany instalacji elektrycznej w domu

Etapy wymiany instalacji elektrycznej w domu

Wymiana instalacji elektrycznej jest kluczowym elementem remontu domu oraz mieszkania. Szczególnie jeśli mówimy o lokalach znajdujących się w tzw. starym budownictwie. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić szczegółowo cały proces wymiany instalacji elektrycznej. Podpowiemy jak sprawdzić jej stan oraz jakie elementy powinny podlegać wymianie na nowe.

Weryfikacja stanu instalacji

Ocena stanu instalacji elektrycznej jest bazą do dalszych działań mających na celu jej modernizację. Warto powierzyć to zadanie osobie lub firmie, która posiada stosowne kwalifikacje oraz doświadczenie. W ramach oceny stanu technicznego instalacji możemy należy sprawdzić stan:

  • przewodów,

  • tablicy rozdzielczej,

  • puszek przyłączeniowych.

Elektryk powinien również przeprowadzić pomiar rezystencji izolacji oraz zweryfikować działanie ochrony przeciwpożarowej. Wymianie podlegać będą przede wszystkim stare przewody wykonane z aluminium oraz stara tablica rozdzielcza, która jest wyposażona w bezpieczniki topikowe.

Doświadczenie pokazuje, że instalacje mające ponad 20 lat z całą pewnością nadają się do wymiany. Jeśli nie będzie to kompleksowa wymiana całej instalacji, to na pewno obejmie ona stare przewody oraz bezpieczniki. Do wymiany kwalifikują się również uszkodzone lub nadtopione gniazda oraz włączniki.

Wymiana zużytych elementów

W większości mieszkań i domów na przestrzeni lat wzrosła liczba odbiorników prądu. Trzeba w takim przypadku przystosować instalację do obecnych wymagań. Modernizacja polega na stworzeniu nowych obwodów elektrycznych, które będą obsługiwały poszczególne urządzenia. Zakładając nowe obwody należy wziąć pod uwagę moc poszczególnych sprzętów. Dla kuchenek, bojlerów czy pralek należy stworzyć osobne obwody.

Oprócz obwodów trzeba także zadbać o tablicę rozdzielczą. Jest to swoiste centrum zarządzania całą instalacją. Tablica rozdzielcza pełni również funkcję zabezpieczającą. W chwili obecnej standardem są tablice modułowe umieszczane na tzw. szynie instalacyjnej. Kupując tablicę rozdzielczą należy przyjąć dla niej pewien zapas. To na wypadek jeśli w przyszłości byłaby potrzeba stworzenia dodatkowych obwodów.

Nowe przewody

Wymiana instalacji elektrycznej wiąże się także z położeniem nowych przewodów. Umieszcza się je w rurkach instalacyjnych. Należy pamiętać o jednoczesnym usunięciu starych wiązek. Końce nowych kabli mocuje się w tzw. puszkach rozgałęźnych. Nowe przewody mogą być prowadzone w:

  • rurkach,

  • listwach,

  • kanałach instalacyjnych.

Prowadząc przewody należy je umieścić na wierzchu ściany, przy podłodze, wokół ościeżnic lub na suficie. Osprzęt do instalacji elektrycznej jest przeważnie montowany pod tynkiem. Służą do tego specjalne puszki, które są wbudowane w ścianę. Rodzaj puszki instalacyjnej należy wybierać pod kątem materiału, z jakiego wykonana jest ściana.

Proces wymiany instalacji elektrycznej wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia w zakresie wyboru materiałów oraz ich odpowiedniego montażu. Zlecając to zadanie firmie Elektro-KlimCool, prowadzonej przez Krzysztofa Klimka, możecie Państwo liczyć na profesjonalne podejście do zadania oraz wykonanie instalacji zgodnie z obowiązującymi standardami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas