Artykuł sponsorowany Etapy renowacji drzwi zabytkowych

Etapy renowacji drzwi zabytkowych

Osoby kupujące starą nieruchomość lub ją dziedziczące, często decydują się na wykonanie renowacji drzwi. Wówczas należy poznać etapy takiego zadania, by zostały przeprowadzone w sposób należyty i przynoszący korzyści dla właściciela. Przede wszystkim trzeba posiadać zdolności manualne oraz odpowiednie miejsce i narzędzia do pracy. Można oczywiście zlecić taką usługę specjalistom. Z jakich etapów składa się proces renowacji drzwi?

Przygotowanie

Pierwszym etapem renowacji drzwi jest przygotowanie ich do właściwych czynności. Po pierwsze, należy je dokładnie obejrzeć, aby ocenić ich stan oraz rodzaj drewna i środków użytych do ich wykonania. Może okazać się bowiem, że stan, w którym się one znajdują uniemożliwi ich renowację. W zależności od tego, z czego zostały wykonane drzwi, będzie potrzebna opalarka lub papier ścierny a także farby, oleje, tapety lub okleiny. Następnie musimy wygospodarować przestrzeń, gdzie umieścimy drzwi na tak zwanych koziołkach stolarskich. Miejsce pracy powinno dawać swobodę i odpowiednie oświetlenie oraz posiadać możliwość wywietrzenia, gdyż renowacja drzwi wiąże się zarówno z zapyleniem i kurzem, jak i nieprzyjemnymi zapachami farb i olejów.

Usunięcie starej farby

Po odpowiednim przygotowaniu starych drzwi do renowacji, można przejść do usuwania farby z ich powierzchni. Urządzeniem, które najczęściej wykorzystuje się do tego celu, jest opalarka. Wytwarza ona ciepłe powietrze, pod którego wpływem powłoka lakiernicze drzwi kurczy się i powstają z niej tak zwane bąble. Następnie zeskrobuje się je za pomocą szpachelki. Podczas posługiwania się opalarką trzeba zachować odpowiednią odległość strumienia ciepłego powietrza od powierzchni drzwi, aby ich nie spalić i nie zniszczyć. Istnieją także inne metody na pozbycie się starej powłoki drzwi poddawanych renowacji, a są to: użycie specjalistycznego żelu, który zmiękcza warstwę starej farby oraz skorzystanie z cykliny do drewna (polecane osobom z doświadczeniem w pracach stolarskich). W przypadku resztek farby znajdujących się w trudno dostępnych miejscach, do ich usunięcia należy posłużyć się metodą szlifowania.

Malowanie

Przed przystąpieniem do ostatniego etapu renowacji drzwi, a więc malowania, należy je dokładnie oczyści z pyłu powstałego podczas szlifowania oraz uzupełnić szpachlą drewnianą ewentualne ubytki znajdujące się na ich powierzchni. Do pomalowania drzwi używane są różnego rodzaju farby, mogą to być zatem: farby kryjące (na przykład akrylowe, kredowe) lub barwiące bejce do drewna. Ważnym ich zadaniem jest zabezpieczenie powłoki drzwi przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz odpowiedniego rodzaju farby, ważny jest także wybór narzędzi malarskich. Najlepiej wyposażyć się w wałki idealne do malowania dużych powierzchni oraz w pędzle.

Renowacja drzwi wymaga staranności. Firma Renoartis zajmuje się renowacją i konserwacją drewna, zapewniając rzetelne wykonanie każdego zlecenia. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas