Artykuł sponsorowany Etapy prac tynkarskich

Etapy prac tynkarskich

Wbrew pozoru przedsiębiorstwa budowlano-remontowe, wyspecjalizowane w nowoczesnym tynkarskie, nie wykonują swoich działań „od ręki”. Ich praca jest związana często z szerokim studium przedinwestycyjnym, które pozwala na wdrożenie rozwiązań najlepszych dla danej inwestycji. Poznaj zatem etapy prac tynkarskich – od działań przygotowawczych po działania wykonawcze!

Etap przygotowawczy

Właściwe prace tynkarskie zawsze poprzedzone powinny być odpowiednimi działaniami przygotowawczymi. Rozpoczynają się one od zapoznania się firmy z projektami architektonicznymi, wymaganiami inwestorów, a także zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Ważne są przeprowadzone analizy budowlane i wizje lokalne, które pomogą zaproponować klientom najlepsze działania. Za te uznaje się takie, które przyniosą wysoką funkcjonalność tynków, odpowiednią ich estetykę, a także optymalizację kosztów i czasu pracy.

Jednym z ważnym wyznaczników jest dobór metody wykonawczej – najczęściej tynki maszynowe, przy działaniach wykończeniowych narzucane – a także materiałów. Te muszą współgrać między innymi z estetyką wnętrz, czy też z parametrami termoizolacyjnymi ścian zewnętrznych.

Obecnie stosuje się najczęściej tynki maszynowe gipsowe, cementowo-wapienne i wapienne, które mogą być uszlachetnione – nadaje się im odpowiednich właściwości np.: cienkowarstwowość, lekkość, wzmocnienie włóknami itd. Nie wolno zapomnieć także o tym, że tynki można podzielić również na te podkładowe, wygładzające, dekoracyjne, czy też gruntujące. Pozostałymi mieszankami, które należy dobrać są zaprawy sztukatorskie, czy zaprawy do uzupełniania w cegle i kamieniu.

Sam proces analizy budowlanej i wyboru odpowiednich materiałów nie kończy działań przygotowawczych. Zawsze ważny jest odpowiedni projekt, harmonogram prac, kosztorys, a także opracowania, co do reguł BHP pracy – zwłaszcza przy pracach wysokościowych, elewacyjnych – czy przygotowania miejsca działań wykonawczych murarza.

Etap wykonawczy

Etap wykonawczy w pracach tynkarskich najczęściej rozpoczyna się po zakończeniu w danym budynku prac termoizolacyjnych, iniekcyjnych, a także tych związanych ze wszystkim działaniami pozwalającymi przejść ze stanu surowego budynku, do stanu deweloperskiego. Tynki wykonywane są zatem po założeniu instalacji ściennych, wszystkich przyłączy, czy też stolarki okiennej oraz drzwiowej. W uproszczeniu składa się on na: wykonanie zaprawy budowlanej i betonu, a następnie na właściwe nałożenie tynków. Kolejnymi procesami jest ich osuszenie, wygładzenie, a także odpowiednie wyprofilowanie pod kątem estetycznym. Warto zobrazować wszystkie działania wykonawcze, na podstawie uproszonego schematu postępowania, przy wykonawstwie tynków maszynowych gipsowych. Proces ich tworzenie składa się z:

  • wykonanie mieszanki suchej gipsowej łączonej z wodą w agregacie,

  • ułożenie tynku dzięki zastosowaniu pistoletu natryskowego, bez konieczności nakładania gładzi,

  • wyrównywanie łatą H,

  • uzupełnianie braków i ponowne wyrównanie,

  • proces trapezowania, wraz z wyrównaniem narożników,

  • likwidacja nierówności, dzięki piórkowaniu (ściany gładzi się piórem lub stalową pacą, a narożniki wewnętrzne najczęściej szpachelką kątową),

  • osuszanie i pozostałe prace wykończeniowe.

Jeśli poszukujesz dobrej firmy remontowej, której pracownicy to prawdziwi eksperci tynkarstwa, zgłoś się do przedsiębiorstwa Gut-Bud!

Tynki ognioodporne oraz wodoodporne w ofercie firmy Gut-Bud

Firma Gut-Bud oferuje tynki ognioodporne oraz wodoodporne. Produkty te zapewniają wysoką odporność na działanie ognia i wody, co czyni je idealnymi rozwiązaniami do stosowania w trudnych warunkach, takich jak np. w kuchniach, łazienkach czy przemysłowych halach produkcyjnych. Idealnie chronią ściany przed uszkodzeniami. Tynki ognioodporne oraz wodoodporne oferowane przez firmę Gut-Bud cechują się wysoką jakością oraz trwałością. Dostępne są w różnych fakturach, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do swoich potrzeb.

Opracowanie:

Gut-Bud

Podolszyn , Polna 160

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas