Materiał Partnera Etapy budowy domu mieszkalnego jednorodzinnego

Etapy budowy domu mieszkalnego jednorodzinnego

Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające dużego nakładu finansowego, a także odpowiedniego planowania i przemyślenia wielu spraw. Warto już na samym początku przygotować harmonogram prac, aby wiedzieć, czego się spodziewać i jakie mamy możliwości. Dobrze przygotowany harmonogram pozwoli też na uniknięcie zbędnych wydatków i ograniczy problemy z budową. Z naszego artykułu dowiesz się jakie są etapy budowy domu, a także, jakie rozwiązania są najbardziej korzystne.

Początkowe etapy budowy domu – jaką ekipę budowlaną wybrać?

Planowanie domu rozpoczyna się oczywiście od kupienia działki, projektu i od uzyskania odpowiednich pozwoleń, ale w tym artykule omawiamy już faktyczną budowę, więc zakładamy, że uzyskałeś już pozwolenie na budowę i odebrałeś dziennik budowy. Teraz należy przygotować teren pod budowę. Już na tym etapie musisz wybrać kierownika budowy i firmę budowlaną, która będzie prowadzić prace. Podejmujesz w tym momencie decyzję o tym, jak będą przebiegać dalsze prace budowlane, ponieważ możesz wybrać firmę specjalizującą się w wykonywaniu robót ziemnych i fundamentów, albo od razu postawić na kompleksową budowę domu przez jedną firmę, od fundamentów aż po wykończenie.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeśli do każdego etapu budowy będziesz zatrudniać osobną firmę, musisz liczyć się z przestojami, bo może się okazać, że kolejne ekipy nie będą miały terminów, które można idealnie dopasować. Jeśli budowę prowadzi jedna firma, poszczególne zadania też wykonują różne ekipy, ale to firma jest odpowiedzialna za zarządzanie logistyczne, więc budowa szybko i sprawnie posuwa się do przodu.

Jakie są etapy budowy domu mieszkalnego?

Przystępując do budowy domu, warto wiedzieć, jakie są poszczególne etapy jego budowy, tak, by odpowiednio rozliczać z ich wykonania kierownika budowy. Są to:

  • Stan zerowy – przygotowanie i utwardzenie działki; roboty ziemne; wykonanie zbrojenia i fundamentów i postawienie ścian podziemnych.
  • Stan surowy otwarty – roboty murarskie; wykonanie stropów, schodów, wieńców; wykonanie więźby dachowe i pokrycia dachu wraz z obróbkami.
  • Stan surowy zamknięty – instalacje wewnętrzne, posadzki, tynki wewnętrzne, montaż okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej, montaż balustrad, docieplenie elewacji.

Większość firm budowlanych kończy prace budowlane na etapie stanu surowego otwartego, lub zamkniętego, pozostawiając kolejny etap, czyli wykończenie budynku, innym firmom, specjalizującym się w tym zakresie. W odróżnieniu od nich firma świadcząca usługi budowlane i wykończeniowe Arts-Bud, oferuje budowę domu pod klucz. Co to oznacza? Otóż zlecając budowę domu pod klucz, możesz oczekiwać kompleksowego wykończenia domu, do stanu, kiedy będziesz się mógł wprowadzić. Nie musisz tracić czasu na szukanie glazurkarzy, parkieciarzy, malarzy i instalatorów urządzeń sanitarnych. To wszystko otrzymujesz w pakiecie.

Opracowanie:

Arts-Bud Dawid Grzelak

Liszyno , Jagiellońska 17A

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas