Materiał Partnera Elektroniczne przetwornice częstotliwości – Zastosowanie

Elektroniczne przetwornice częstotliwości – Zastosowanie

Energia elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania znacznej większości urządzeń i systemów codziennego użytku. Nie inaczej jest w przypadku klimatyzacji – jej wentylatory, pompy i sprężarki działają z wykorzystaniem silników elektrycznych. Problem w tym, że bardzo często urządzenia te pracują na pełnych obrotach, gdyż standardowo nie ma możliwości kontroli wydajności silnika – to oznacza stały wydatek energii do ich zasilana nawet w sytuacji, niezależnie od zapotrzebowania. Rozwiązaniem jest zastosowanie elektronicznych przetwornic częstotliwości.

Czym jest elektroniczna przetwornica częstotliwości?

Elektroniczna przetwornica częstotliwości, zwana również falownikiem, służy do zmiany częstotliwości energii elektrycznej dostarczanej z sieci na inną, odpowiednią do optymalnego funkcjonowania silnika elektrycznego. Dzięki niej możliwa jest bezstopniowa regulacja prędkości obrotowej silnika, używanego do napędzania między innymi wentylatorów czy sprężarek. Przetwornica niekiedy nazywana jest falownikiem, choć nie do końca słusznie – falownik jest częścią przetwornicy, odpowiedzialną za faktyczną zmianę częstotliwości energii, jednak poza nim w skład urządzenia wchodzi jeszcze odpowiedni zasilacz-prostownik oraz układ sterujący.

Zalety korzystania z przetwornicy częstotliwości

Zastosowanie przetwornicy częstotliwości pozwala na regulowanie prędkości obrotowej silnika elektrycznego, odpowiedzialnego za wprawienie w ruch elementów układu wentylacyjno-klimatyzacyjnego – wentylatorów i sprężarek. Niesie to za sobą dwie korzyści:

  • Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej – dostosowanie prędkości obrotowej do faktycznego zapotrzebowania układu prowadzi do znacznego zredukowania kosztów energii, potrzebnej do zasilania urządzeń. Szacuje się, że tą metodą można zaoszczędzić blisko 70% energii.
  • Dłuższe funkcjonowanie układu – zredukowanie wartości prądu w momencie rozruchu i pracy urządzenia oznacza mniejsze obciążenie urządzeń, a tym samym ich zużywanie. Przekłada się to bezpośrednią na dłuższy okres żywotności całego układu i znacznie mniejszą awaryjność.

Jednym z uznanych producentów przetwornic jest marka Danfoss – jej urządzenia znajdziemy w ofercie firmy ASC – Automatyka Systemów Chłodniczych.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas