Artykuł sponsorowany Elektroinstalacje Tomasz Pietrzak - Montaż instalacji elektrycznej w domu

Elektroinstalacje Tomasz Pietrzak - Montaż instalacji elektrycznej w domu

Instalacja elektryczna jest podstawowym elementem prawidłowego funkcjonowania każdego domu, mieszkania lub lokalu użyteczności publicznej. Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez elektryczności. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, jak waży jest projekt oraz montaż instalacji elektrycznej. Zakładanie nowoczesnej instalacji musi być oparte przede wszystkim o obowiązujące normy bezpieczeństwa.

Jak należy projektować obwody elektryczne?

Najważniejszym elementem instalacji elektrycznej są tworzące ją obwody. Wedle obowiązujących norm bezpieczeństwa każde urządzenie posiadające moc powyżej 1,5 kW powinno posiadać osobny obwód elektryczny. Dotyczy to sprzętów takich jak piekarnik, pralka czy zmywarka. Pojedynczy obwód powinien być indywidualnie zabezpieczony przed przeciążeniem. Pozostałe obwody mogą posiadać wspólne zabezpieczenia. Dlaczego akurat tak to powinno wyglądać? Otóż przy takim schemacie awaria jednego urządzenia nie sparaliżuje automatycznie całej instalacji. Wyłączony zostanie jeden obwód. Pozostałe będą działać bez niepotrzebnych przerw.

Ile gniazdek zamontować w pomieszczeniach?

W tej kwestii w zasadzie nie obowiązują żadne sztywne normy. Projektując instalację elektryczną warto jednak zamontować kilka gniazd na zapas. To sprawi, że w przypadku dokupienia kolejnego urządzenia nie będziemy mieli problemu z jego swobodnym podłączeniem. Warto pamiętać, że ilość sprzętu elektrycznego w naszych domach stale rośnie. Dobrze mieć zatem kilka gniazdek w rezerwie. Przyjmuje się, że liczba gniazd podwójnych, w jaką wyposażona jest instalacja elektryczna, powinna wynosić:

  • w kuchni 5-6 sztuk,

  • w łazience 4 sztuki,

  • w sypialni 3-4 sztuki.

Planując gniazda wewnątrz nie można zapominać o podłączeniach na zewnątrz budynku, w garażu oraz w piwnicy. Gniazda znajdujące się na zewnątrz powinny posiadać zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać?

Fundamentalną zasadą bezpieczeństwa jest właściwe opisanie wszystkich obwodów na rozdzielnicy. To znacznie ułatwi i przyspieszy diagnostykę dotyczącą miejsca awarii. Kolejnym elementem bezpieczeństwa są wyłączniki nadmiarowoprądowe, różnicowoprądowe oraz zabezpieczenia przeciw tzw. przepięciom. Jako dodatkowy element instalacji elektrycznej możemy wymienić agregat prądotwórczy. Spełnia on rolę zasilania awaryjnego. Agregat pozwala utrzymać napięcie w sieci pomimo awarii. W kontekście wyboru agregatu prądotwórczego należy zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów. Agregat powinien być dobrany pod kątem specyfiki urządzeń, jakie pracują w naszym domu. Tego typu rozwiązania są szczególnie popularne w obiektach firmowych, dla których ciągłość zasilania stanowi kwestię kluczową. Montaż instalacji elektrycznej wymaga wiedzy, doświadczenia oraz odpowiedzialności. Wszystkie te cechy posiada firma Elektroinstalacje Tomasz Pietrzak. Długa lista zrealizowanych zleceń jest najlepszym potwierdzeniem kompetencji firmy.

Firma Elektroinstalacje Tomasz Pietrzak znajduje się w Szczecinie w województwie zachodniopomorskim. Od 2020 roku świadczą komleksowe usługi z zakresu instalacji elektrycznych. Od początku istnienia działalność stawia na wysoką jakość i profesjonalizm. Zaufało im już wielu klientów – mamy nadzieję, że i Państwo zdecydują się na nawiązanie współpracy! W razie pytań pracownicy pozostają do dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego – odpowiedzą Państwu tak szybko, jak to możliwe!

Opracowanie:

Tomasz Pietrzak Elektroinstalacje

Szczecin , Grabowa 5 lok. 12

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas