Materiał Partnera Ekspert z Glob-K&Z wyjaśnia, jakie są praktyczne zastosowania skaningu 3D obiektów architektonicznych

Ekspert z Glob-K&Z wyjaśnia, jakie są praktyczne zastosowania skaningu 3D obiektów architektonicznych

Skaning laserowy to innowacyjna metoda, która znajduje zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, w tym architekturze i inżynierii budowlanej. Do wykonania badań zmian konstrukcji budynków oraz sporządzenia dokumentacji z zakresu inwentaryzacji obiektów budowlanych konieczne jest zebranie szczegółowych danych pomiarowych. Z pomocą Glob-K&Z uzyskasz dokładny i wolny od błędów obmiar, który stanie się podstawą dla dalszych prac.

Na czym polega skaning laserowy?

Firma Glob-K&Z oferuje usługę skanowania laserowego przy użyciu odpowiedniego sprzętu umożliwiającego realizację prac zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz obiektu. Dzięki użyciu nowoczesnego skanera Focus, który rejestruje otoczenie, wykorzystując pomiar kątowy i kompensator dwuosiowy, obmiary są maksymalnie dokładne nawet w trudnych warunkach i przy słabym oświetleniu. Na podstawie danych XYZ następuje wygenerowanie modelu obiektu budowlanego. Zdefiniowany przez chmurę punktów zostaje następnie przeniesiony do rzeczywistości wirtualnej w formie niezwykle precyzyjnego cyfrowego modelu.
Zastosowanie tej nowatorskiej techniki pozwala zminimalizować odchylenia wymiarowe do 0,1%, co mieści się w standardzie DIN ISO. Specjaliści z Glob-K&Z wiedzą, że nawet niewielkie rozbieżności mają kluczowe znaczenie przy realizacji projektu budowlanego, dlatego zapewniają najwyższy poziom usług już na etapie projektowym.

Skanowanie 3D – przełom w architekturze

Większość biur projektowych pracuje w trybie 3D, przy czym standardem jest opracowanie prezentacji dwuwymiarowej, która jest pozbawiona zniekształceń i może stanowić podstawę planowania obiektów lub wnętrz budynku.

Trójwymiarowe skany dają możliwość odwzorowania 2D rzutów poziomowych, widoków i przekrojów, a następnie importu z zachowaniem skali do programów CAD. Stosując tę metodę, architekt może porównać stan planowania z istniejącym budynkiem i w porę wykryć ewentualne błędy planowania. Zdiagnozowanie nieprawidłowości na etapie budowy może generować dodatkowe koszty i wiązać się z wadami funkcjonalnymi w projekcie

– mówi pracownik firmy Glob-K&Z. Co więcej, po naniesieniu danych ze skaningu na ręcznie wykonany plan elewacji, istnieje możliwość weryfikacji wysokości punktów szczególnych na wczesnym etapie planowania. To zdecydowanie najszybszy sposób na wyeliminowanie błędów i zagwarantowanie niezakłóconego przebiegu dalszych prac.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas