Artykuł sponsorowany Ekotrendy przy projektowaniu budynków biurowych

Ekotrendy przy projektowaniu budynków biurowych

Coraz większa świadomość w temacie potrzeby ochrony środowiska nie pozostaje bez wpływu na architekturę urbanistyczną. Coraz częściej występujące eko trendy zawarte w projektach obiektów użyteczności publicznej i budynkach biurowych mają na celu nie tylko mniejszą ingerencję i wpływ budowli na środowisko, ale też stworzenie miejsca przyjaznego człowiekowi. Jakie trendy ekologiczne stosuje się we współczesnym budownictwie biurowym?

Projektowanie budynków energooszczędnych

Coraz częściej nowo powstałe obiekty wykorzystują odnawialne źródła energii. Nadrzędnym celem projektowania obiektów biurowych staje się racjonalna gospodarka zasobami naturalnymi, a w projektowaniu budynków energooszczędnych powinno się wykorzystywać cechy lokalnego klimatu i terenu. Najczęściej stosuje się dwa sposoby pozyskiwania energii słonecznej, dzięki której wnętrza budynków zostaną ogrzane i zasilone ciepłą wodą:

  • system bierny – polega na pozyskiwaniu, magazynowaniu i rozprowadzaniu ciepła za pomocą naturalnych sposobów przesyłania energii (przewodzenie, konwekcja, promieniowanie),

  • system czynny – wykorzystujący techniczne i mechaniczne metody pozyskiwania i transportu energii, w tym pompy cieplne i wodne, dmuchawy powietrza, kolektory dachowe.

Dodatkowo wykorzystuje się naturalne uwarunkowania terenu, stosując model budownictwa pasywnego. Od strony południowej okna są duże, dzięki czemu dostarczają światło i ciepło zimą, z kolei od północy stosuje się mniejszą liczbę przeszkleń.

Obiekty otoczone zielenią

Eko trendy są zauważalne również w otoczeniu biurowców. Coraz częściej dla użytkowników tworzy się skwery, nawet wewnątrz budynków, pełne roślinności. Współcześnie przeprowadzane badania wskazują, że dzięki temu wzrasta poziom koncentracji i wydajności pracowników. W pobliżu obiektów komercyjnych powstają przestrzenie zielone, place, zewnętrze siłownie i ogrody.

Projektowanie budowy obiektów biurowych

Współcześnie budynki projektowane, budowane i użytkowane są w sposób zrównoważony. Optymalizacja zawarta w projekcie ma na celu zminimalizować szkodliwy wpływ przebiegu budowy i późniejszego użytkowania budynku. Jak wyjaśnia biuro projektowe EC Industria, w tym celu optymalizuje się najważniejszy proces, czyli budowę. Dbałość o ekologię sprawia, że poszukuje się dostawców w niewielkiej odległości od placu i unika transportu materiałów z drugiego końca kraju. Kontroluje się materiały i wybiera te, które są najmniej szkodliwe dla środowiska. Ogranicza się zużycie wody i prądu, a także poziom pylenia i hałasu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas