Materiał Partnera Działki w okolicach Szczecina. Gdzie szukać zakupowych okazji?

Działki w okolicach Szczecina. Gdzie szukać zakupowych okazji?

Na rynku nieruchomości zawsze można znaleźć prawdziwe zakupowe okazje, bez względu na to, czy poszukujesz mieszkania, domu jednorodzinnego czy działki budowlanej. Co można faktycznie nazwać zakupową okazją, jak określić kryteria poszukiwań i jak w ogóle rozpocząć polowanie na nieruchomość w atrakcyjnej cenie? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Zakupowa okazja, czyli?

Niemal każdy, kto chce kupić nieruchomość, liczy na to, że uda mu się trafić prawdziwą okazję. Zakupową okazją na rynku nieruchomości na pewno można nazwać działki, których cena jest znacznie niższa niż podobnych posesji w okolicy lub ich lokalizacja, ukształtowanie oraz okoliczna infrastruktura są na tyle korzystne, że standardowa cena za metr takiej działki na rynku nieruchomości i tak jest świetną ofertą. Na pewno droższe są działki uzbrojone, a także zlokalizowane nad jeziorem, w górach czy nad morzem. Więcej zapłacisz również za miejsce na budowę domu w większym mieście lub na jego obrzeżach niż na wsi.

Zakupowe okazje można znaleźć na portalach z ogłoszeniami lub stronach agencji nieruchomości. Warto jest również wyglądać przydrożnych bilbordów z napisem „sprzedam działkę” i podanym numerem telefonu. Często ostatnie działki budowlane na danym terenie są tańsze, ponieważ inwestor chce jak najszybciej zakończyć sprzedaż i przejść do kolejnej inwestycji. Nigdy jednak nie powinno się kierować ceną jako podstawowym kryterium. Często podczas kupna można trafić na „okazje z wadą”. Może to być na przykład służebność przesyłu czy działka, wobec której toczy się postępowanie sądowe. Każda oferta musi być dokładnie przeanalizowana, aby uniknąć rozczarowań i nie przysporzyć sobie żadnych dodatkowych problemów.

Kryteria poszukiwań nieruchomości

Pierwszym krokiem podczas poszukiwania nieruchomości, bez względu na to, czy jest to dom, mieszkanie, lokal usługowy lub działka budowlana, jest określenie standardowej ceny za metr w okolicy. Najszybciej taką stawkę możesz poznać, przeszukując portale z ogłoszeniami oraz kontaktując się z biurami nieruchomości. Bardzo ważne jest, aby kierować się trendami panującymi obecnie na rynku. Należy pamiętać, że cenę działki budowlanej dyktuje nie tylko jej wielkość, ale również otoczenie.

Drugim krokiem jest określenie potrzeb. Czy działka będzie przeznaczona pod budowę domu jednorodzinnego, czy może chcesz zainwestować i postawić w danym miejscu szeregówkę lub kilka domów na sprzedaż? Poszukując okazji kupna działki pod budowę własnego domu, na pewno zwraca się uwagę na dostępną infrastrukturę, okolicę czy dojazd do najbliższego większego miejsca. Podczas inwestowania pieniędzy w nieruchomości celem budowy domów na sprzedaż kryteria te powinny być równie ważne. Cena działki czy domu nie zależy tylko od samej powierzchni. Rośnie również tam, gdzie jest rozbudowana infrastruktura. Droższe są także działki budowlane uzbrojone. Oprócz doprowadzonych mediów czy utwardzonej drogi, ważna jest także okolica – atrakcyjne miejsca na spacery, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody czy zbiorniki wodne.

Trzeci krok to zebranie kryteriów. Wiesz już, że poszukujesz działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego dla Ciebie i Twojej rodziny. W tym momencie warto jest ściśle określić powierzchnię poszukiwanej działki oraz wybrać dogodny obszar na mapie. Aby sobie pomóc, można sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli on oszacować, jak drogi będzie projekt budowlany, a także sprawdzić uzbrojenie działek w podstawowe media. Marząc o konkretnym domu, warto jest przeanalizować również kształt działki. Odległości od budynków czy punktu poboru wody oraz kanalizacji są ściśle określone przez prawo i nie każdy projekt można umieścić na danej działce. 

Lokalizacja zakupowej okazji

Bardzo ważne jest kryterium lokalizacji. Jeśli pracujesz w większym mieście lub masz dzieci, które dojeżdżają do szkoły, trzeba zwrócić uwagę na łatwy dojazd do centrum i odległość do najbliższej placówki edukacyjnej. Wokół Szczecina można znaleźć wiele miejsc, które zachęcają do budowy domu.  Jednym z nich są działki budowlane w Kobylance nad jeziorem Miedwie. Inwestorzy stworzyli osiedle działek pod budowę domów jednorodzinnych na wsi znajdującej się w otoczeniu przyrody, jednocześnie w niewielkiej odległości od Szczecina czy Stargardu, gdzie można dojechać w kilkanaście minut samochodem. Do działek doprowadzone są podstawowe media, ulice wewnątrzosiedlowe są utwardzone kostką brukową oraz oświetlone latarniami. Wiemy, że takie miejsca szybko znikają, a na rynku nieruchomości najczęściej króluje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. 

Dobra działka budowlana

Nie można podzielić działek budowlanych na dobre i złe, ponieważ każdy poszukuje czegoś innego. Można jednak wskazać kilka cech, które przemawiają za tym, że jedna posesja jest lepsza pod budowę od drugiej. 

Jak znaleźć dobrą działkę budowlaną opowiadają specjaliści zajmujący się sprzedażą działek na Osiedlu Nowy Horyzont pod Szczecinem: Zawsze trzeba kierować się własnymi potrzebami. To, że jedna rodzina oczekuje ciszy, spokoju i nie potrzebuje szybkiego dojazdu do miasta, nie oznacza, że dobra infrastruktura i skomunikowanie z takimi miastami jak Szczecin czy Stargard jest nieważne dla kogoś innego. Poszukując działki budowlanej, trzeba zwrócić uwagę na okolicę. Dobrze jest wybrać miejsce, które sprzyja spacerom, wycieczkom i odpoczynkowi, szczególnie jeśli ma się lub planuje dzieci. Dodatkowo warto jest sprawdzić odległość od najbliższego sklepu, urzędu czy poczty. Nawet jeśli pracuje się w jednym z większych miast i można bez problemu zrobić duże zakupy po pracy czy odebrać list, czasami niektóre sprawy trzeba załatwić od razu, podczas urlopu czy po pracy i wygodniej jest mieć takie miejsca w pobliżu. Poza własnym komfortem funkcjonowania w wybranym otoczeniu ważna jest jeszcze sama działka budowlana. Mamy tutaj na myśli jej rozmiar, kształt, ukształtowanie terenu, a także doprowadzone media. Samodzielne uzbrojenie działki jest czasochłonne, kosztowne i wiąże się z dużą ilością formalności w urzędzie. Dlatego polecamy zakup działek budowlanych uzbrojonych.

Poszukiwanie wymarzonej działki i ustrzelenie prawdziwej okazji cenowej może potrwać nawet kilka miesięcy, ale jeśli pozwoli to wygenerować dodatkowe oszczędności na budowę domu – na pewno się opłaca. Warto regularnie sprawdzać strony agencji nieruchomości oraz portale z ogłoszeniami, a także wybierać się na wycieczki po okolicy. Być może znajdziesz w wymarzonym miejscu tabliczkę z napisem „na sprzedaż”?

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas