Artykuł sponsorowany Docieplenie pianką PUR - za i przeciw

Docieplenie pianką PUR - za i przeciw

Docieplenie domu, strychu, poddasza powinno odbyć się w najlepszej, dostępnej i taniej technologii, tak by zapewnić odpowiednią izolację termiczną oraz docieplenie, które pozwoli zachować temperaturę w pomieszczeniach. Usługi izolacji i dociepleń są istotne przede wszystkim latem i zimą, kiedy to notujemy najwyższe i najniższe temperatury, a różnica temperatur w dzień i w nocy jest największa.

Czym jest pianka PUR?

Pianka PUR została wynaleziona w latach 30. XX wieku. Pierwotnie próbowano wykorzystać jej właściwości w przemyśle zbrojeniowym, dopiero później rozpoczęto wykorzystywanie ich w budownictwie w izolacjach termicznych i dociepleniach budynków. Jest to teraz jedna z najchętniej wykorzystywanych technologii w ociepleniach strychów, dachów i całych domów. Jak twierdzą specjaliści z Docieplenia Pianą Pur Kamil Bąkowski, za jej wykorzystaniem stoi wiele zalet, którymi inne technologie nie są w stanie się pochwalić. Jest jednak też co nieco zdań przeciw wykorzystaniu tego rodzaju izolacji w niektórych przypadkach.

Wszystko, co przemawia za dociepleniom i izolacji pianką PUR

Pianka PUR wykazuje dużą odporność na mycie powierzchni ocieplonej myjką wysokociśnieniową oraz wytrzymałość na ściskanie w granicach do 200 kPA. Kompleksowe docieplenie dachu pianką PUR cechuje się niezwykle wysokimi parametrami izolacyjnymi, nawet wielokrotnie lepszymi niż inne, tradycyjne materiały. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacznie zredukować koszty ogrzewania.

Wypełnienie pianką PUR nie pozostawia szpar, w których gryzonie mogłyby znaleźć dla siebie miejsce. Docieplenia poddasza pianką PUR powodują wypełnienie każdej szczeliny poprzez niemal stukrotne zwiększenie jej objętości w kontakcie z dwutlenkiem węgla. Pomaga to zabezpieczyć się przed powstawaniem grzybów i wylęgiem bakterii. Jest to także doskonała technologia do hydroizolacji fundamentów, uzyskana dzięki zastosowaniu pianki PUR o podwyższonej gęstości. Natomiast izolacje z niej wykonane cechuje brak kondensacji, czyli wysoka przepuszczalność pary wodnej. Dzięki nim uzyskujemy znacznie lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach.

Taka izolacja nie nasiąka wodą. Jest to spowodowane przez poliuretan - w przypadku pianki PUR otwartokomórkowej, który powoduje, że woda nie czyni uszkodzeń w izolacji. Ma ona też świetne właściwości akustyczne, które pozwalają jeszcze bardziej odizolować ciepły dach i inne pomieszczenia od czynników zewnętrznych.

Pianka PUR jest lekka, nawet czterokrotnie lżejsza niż wełna mineralna. Jest to produkt samogasnący o klasie palności E. Jest to jedna z błyskawicznych metod docieplenia, która można wykorzystać nie tylko na dachach i strychach, ale praktycznie w całym domu i jego fundamentach.

Dzięki obniżonym kosztom ogrzewania, po zastosowaniu docieplenia pianką poliuretanową zwrot z inwestycji uzyskujemy już po niecałych 8 latach po jej wykonaniu. Ta technologia jest w stanie zapewnić oszczędności rzędu 30 do 50% na realnych rocznych kosztach ogrzewania.

Zdania przeciw tej technologii

Przeciwnicy w szczególności podkreślają, że nie jest to technologia odporna na działanie promieni słonecznych. Ponadto różne rodzaje piany PUR są bardziej elastyczne od innych i zaleca się je stosować przy konstrukcjach drewnianych. Z tego powodu czasem jesteśmy zmuszeni do wykonania paroizolacji od strony wnętrza budynku.

Piana zamkniętokomórkowa zdecydowanie powinna być nakładana, wyłącznie na suche podłoże. Ponadto część osób wskazuje, że izolacje natryskowe pianką PUR po latach użytkowania tracą swoje właściwości izolacyjne (w przypadku pianki zamkniętokomórkowej).

Może być to materiał łatwopalny, z tego powodu trzeba zwracać uwagę, aby wybierać ten samogasnący. Z drugiej strony samodzielne natryskiwanie pianki PUR może powodować jej złe ułożenie, przez co i straty energetyczne. Lepiej jest skorzystać z oferty montażu niż samodzielnie brać się za tę pracę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas