Artykuł sponsorowany Do czego służą opaski uziemiające?

Do czego służą opaski uziemiające?

Każda instalacja elektryczna powinna być zabezpieczona przed ewentualnym przepięciem, porażeniem prądem elektrycznym, czy przepływem prądów piorunowych. Dużą rolę odgrywają w tym zakresie uziemienia i połączenia wyrównawcze. Umożliwiają one spełnienie wymagań ochrony przeciwpożarowej oraz wymagań funkcjonalnych dotyczących instalacji elektrycznej.

Opaski uziemiające w budynkach

Uziemienia pełnią istotną rolę w systemach zabezpieczenia instalacji elektrycznych przed skutkami porażenia prądem elektrycznym. To właśnie opaski uziemiające służą do realizowania połączeń uziemiających. Za pomocą tych opasek wykonuje się połączenia wyrównawcze w budynkach, gwarantujące prawidłowe działanie instalacji przeciwporażeniowej.

Jak dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem firmy Trytyt, która jest jednym z liderów dystrybucji osprzętu elektroinstalacyjnego do łączenia, izolacji oraz mocowania kabli na polskim rynku: Opaski uziemiające wykonane są ze stali nierdzewnej. Przy czym śruba i zacisk opaski EB stworzone są ze stali ocynkowanej. Opaski te zaciskane są np. do rur przy pomocy dwóch śrub, z których jedna z nich jest jednocześnie zaciskiem, do którego można mocować przewody miedziane.

Gdzie stosuje się opaski uziemiające typu EB-ES i EB?

Opaski typu EB-ES przeznaczone są do uziemiania konstrukcji, elementów przewodzących oraz rur stalowych ocynkowanych i miedzianych. Stosuje się je w pomieszczeniach mokrych, o dużym stopniu zawilgocenia, a także w aplikacjach zewnętrznych. Są odporne na korozję, dlatego można ich używać w gospodarstwach rolnych, fermach dla zwierząt, oczyszczalniach ścieków, a także na zewnątrz bez osłony. Z kolei opaski uziemiające EB stosuje się w pomieszczeniach o niewielkim stopniu zawilgocenia. To, jakie opaski uziemiające wybierzesz, zależy przede wszystkim od warunków panujących w danym pomieszczeniu, np. mniej lub bardziej agresywne środowisko. Dzięki ich zastosowaniu zyskasz pewność co do poprawnego zabezpieczenia przed ewentualnym przepięciem czy porażeniem prądem elektrycznym. Warto pamiętać, że połączenia wyrównawcze odgrywają istotną rolę w układach ochrony przeciwporażeniowej, ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej czy ochrony przed elektryzacją statyczną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas