Materiał Partnera Podstawowe rodzaje szczeliw

Podstawowe rodzaje szczeliw

Szczeliwo to elastyczny materiał, który dzięki swym właściwościom jest w stanie wypełnić przerwę pomiędzy różnymi elementami konstrukcyjnymi. Najczęściej spotykane są szczeliwa wykonane z różnych włókien. Nazywane są one uszczelnieniem technicznym i wykonuje się je z włókien syntetycznych, naturalnych i ich mieszanek. Są stosowane przeważnie do uszczelniania ruchomych części maszyn. Jakie są podstawowe rodzaje szczeliw i ich zastosowanie? Sprawdź!

Zastosowanie szczeliw

Szczeliwa są tworzone z odpowiednio dobranych przędz i ich impregnatów. W zależności od użytego w produkcji materiału mają różne właściwości chemiczne i fizyczne. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w wielu branżach, takich jak:

  • budownictwo,
  • transport,
  • przemysł chemiczny.

Szczeliwa są stosowane przede wszystkim do uszczelnianie pomp, armatur, mieszadeł (elementów ruchomych), jak i elementów statycznych (zbiorników, klap). – precyzuje ekspert z Hurtowni Lubawka.

Rodzaje szczeliw

W zależności od zastosowania, użytego w produkcji materiału i impregnatu, wyróżniamy kilka głównych rodzajów szczeliw.

  • Szczeliwa szklane – są produkowane z przędzy szklanej i przeznaczone głównie do uszczelniania urządzeń mających kontakt z olejami i gazami,
  • Szczeliwa bawełniane – są plecione z przędzy bawełnianej. Doskonale sprawdzą się do uszczelniania urządzeń pracujących z wodą.
  • Szczeliwa aramidowe – są tworzone z przędzy aramidowej. Nadają się do uszczelniania urządzeń mających kontakt z bitumenem i rozpuszczalnikami.
  • Szczeliwa PTFE – są wykorzystywane w urządzeniach mających kontakt z żywnością.
  • Szczeliwa grafitowe – są stosowane w ciepłowniach i elektrowniach.
  • Szczeliwa węglowe – są plecione z przędzy węglowej, mają zastosowanie w przemyśle papierniczym.

Wśród rodzajów szczeliw można wyróżnić grupę produktów, które oprócz funkcji uszczelniającej mają także właściwości termoizolacyjne. Stosowanie szczeliwa termoizolacyjnego wprowadza dobrą izolację elementów narażonych na przegrzanie. Blokuje ono dostęp ciepłego powietrza oraz skutecznie utrudnia gazom i oparom wydostanie się na zewnątrz urządzenia. Szczeliwa tego typu są często stosowane w budowie pieców, kominków oraz w instalacjach narażonych na kontakt z wysokimi temperaturami.

Na rynku znajdziesz wiele tego typu produktów, przeznaczonych do wykorzystania w różnych warunkach. Przed dokonaniem zakupu powinieneś wziąć pod uwagę zakres temperatur, ciśnienia oraz odporność na substancje chemiczne i zewnętrzne czynniki atmosferyczne.

Podziel się