Materiał Partnera Dlaczego warto zdecydować się na montaż ogrzewania podłogowego?

Dlaczego warto zdecydować się na montaż ogrzewania podłogowego?

Istnieje wiele sposobów, na które możemy ogrzewać swoje domy i mieszkania. Jednak chyba o żadnym z nich nie znajdziemy tak sprzecznych informacji, jak o ogrzewaniu podłogowym. Jedni twierdzą, że jest drogie i mało efektywne, inni zachwycają się jego funkcjonalnością i sposobem działania. Jak jest naprawdę? Czym wyróżnia się ogrzewanie podłogowe i dlaczego warto w nie zainwestować?

Jak wygląda montaż ogrzewania podłogowego?

Aby ułożyć instalację grzewczą na podłodze, należy najpierw odpowiednio ją przygotować. Podłoże powinno być równe. Musi również posiadać termoizolację. W tym celu zwykle wykorzystuje się styropian. Dopiero na zaizolowanym podłożu montuje się specjalne pętle z giętkich rurek PEX. Następnie specjaliści układają izolację przeciwwilgociową. W tej roli sprawdza się folia. Na koniec fachowcy przystępują do wykonania betonowej wylewki. Po jej wyschnięciu podłogę wykańcza się wedle pomysłu inwestora – panelami, kafelkami czy kamieniem.

Zalety ogrzewania podłogowego

Jak informuje specjalista z firmy Montik – największą zaletą podłogówki jest równomierny rozkład temperatury w ogrzewanej przestrzeni. Temperatura na poziomie stóp człowieka jest wyższa niż na poziomie jego głowy, co zapewnia domownikom większy komfort termiczny. Ciepło przekazywane jest do otoczenia dzięki zjawisku promieniowania, dłużej więc utrzymuje się w pomieszczeniach. Brak ruchu powietrza redukuje ilość kurzu i alergenów we wnętrzach, dlatego też ogrzewanie podłogowe to najlepsze rozwiązanie dla alergików i astmatyków.

Kolejną zaletą podłogówki jest dowolność aranżacji wnętrz. Nie ma w nich grzejników, więc inwestor ma większe pole do popisu, jeśli chodzi o zagospodarowanie pomieszczeń. Warto jednak zaplanować rozstaw mebli i poszczególnych sprzętów jeszcze przed montażem ogrzewania, by mieć pewność, że nic nie będzie zasłaniać pól grzewczych. W celu zapewnienia lepszej cyrkulacji powietrza zaleca się też zakup mebli na nóżkach.

Czy ogrzewanie podłogowe ma jakieś wady?

Za wadę ogrzewania podłogowego można uznać wolne nagrzewanie się przestrzeni grzewczej. Niektórzy są również niepocieszeni faktem, że na podłodze nie powinno układać się dywanów ani innych dodatkowych okładzin podłogowych. Ogrzewanie podłogowe łatwiej jest zainstalować podczas budowy domu niż podczas np. modernizacji mieszkania. Wadą są również koszty naprawy podłogówki w przypadku wystąpienia usterki. Trzeba jednak zaznaczyć, że awarie ogrzewania podłogowego zdarzają się niezwykle rzadko. Wszystkie jego elementy ukryte są pod podłogą, trudno więc o uszkodzenie mechaniczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas