Materiał Partnera Centralne ogrzewanie z wykorzystaniem kotła elektrycznego – czy to się opłaca?

Centralne ogrzewanie z wykorzystaniem kotła elektrycznego – czy to się opłaca?

Rozwiązań w zakresie efektywnego ogrzewania budynków jest kilka. Jednym z najpopularniejszych jest centralne ogrzewanie, które doskonale sprawdza się np. w domach. W takim wypadku konieczne jest jednak skorzystanie z kotła. Specjaliści coraz chętniej rekomendują zastosowanie modeli elektrycznych – czy jednak ogrzewanie na prąd nie jest metodą generującą spore koszty eksploatacji?

Komfort użytkowania

Podstawową zaletą kotłów elektrycznych zasilających centralne ogrzewanie w budynku jest wygoda ich użytkowania. W przypadku takiego rozwiązania nie jest bowiem konieczne uzupełnianie opału, co także ogranicza dodatkowe koszty związane z jego zakupem. Centralne ogrzewanie elektryczne nie emituje praktycznie żadnych zanieczyszczeń, dzięki czemu pozostaje również ekologiczne i bezpieczne dla użytkowników. Najważniejszym parametrem w przypadku dobierania kotła do wybranej instalacji grzewczej jest jednak jego wydajność.

Ta powinna być bowiem na poziomie gwarantującym zachowanie optymalnych temperatur w konkretnych pomieszczeniach. W dużej mierze uzależnione jest to od izolacji budynku. Centralne ogrzewanie oparte na kotle elektrycznym wymaga doskonałego przygotowania obiektu przed utratą ciepła – należy o tym pamiętać przy konstruowaniu np. domu. Równie ważny jest właściwy montaż całego układu, czym zajmą się specjaliści z firmy Instalator sp.j., świadczący w tym zakresie kompleksowe usługi. Zrealizowane przez nich prace pozwolą na rozmieszczenie elementów centralnego ogrzewania w sposób gwarantujący jego maksymalną wydajność i bezpieczeństwo przez cały czas eksploatacji.

Oszczędne rozwiązanie

Wbrew obiegowej opinii centralne ogrzewanie elektryczne jest stosunkowo oszczędną metodą na uzyskanie optymalnych temperatur w pomieszczeniach. Niezbędne jest jednak spełnienie kilku warunków, spośród których kluczowe są wspomniana już izolacja budynku i właściwe zamontowanie instalacji. Warto sprawdzić też taryfy, jakie proponują lokalni operatorzy oferujący dostęp do energii elektrycznej. Konieczne jest również ustalenie zakresu działania kotła elektrycznego.

Może on bowiem działać nie tylko do ogrzewania samych pomieszczeń, ale też do podgrzania ciepłej wody użytkowej. W tym wypadku zużycie prądu będzie wyższe, co należy mieć na uwadze. Jeśli jednak w okolicy stawki za 1 kWh są stosunkowo niskie, a dom został wykonany w technologii energooszczędnej, to takie rozwiązanie okaże się bardzo korzystne i nie obciąży budżetu właściciela budynku. Warto także pamiętać, że centralne ogrzewanie elektryczne musi być fachowo zamontowane, co jest zadaniem dla specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami.

Opracowanie:

Instalator sp.j.

Brzozów , Schodowa

Podziel się