Artykuł sponsorowany Dlaczego warto zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym?

Dlaczego warto zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym?

Kominek jest wspaniałą ozdobą salonu, a jednocześnie źródłem ciepła. Niestety, tradycyjne kominki ogrzewają jedynie powietrze, co oznacza, że znaczna część ciepła ucieka wraz ze spalinami przez komin i nie ma możliwości wykorzystania go do ogrzania większej ilości pomieszczeń. Rozwiązaniem tego problemu jest płaszcz wodny, otaczający wkład kominka.

Kominek z płaszczem wodnym, który otacza komorę spalania, pozwala na ogrzewanie wody do centralnego ogrzewania budynku mówi specjalista z przedsiębiorstwa B. V. Serwis w Szczecinie. Choć z zewnątrz takie urządzenie nie różni się niczym od zwykłego kominka, jego wnętrze kryje technologię, umożliwiającą sprawną współpracę paleniska z tradycyjną instalacją grzewczą.

Zasada działania kominka z płaszczem wodnym

Wkład kominka z płaszczem wodnym budują podwójne ścianki, do wnętrza których wpuszcza się wodę. Podczas spalania drewna woda jest podgrzewana, a następnie przekazuje ciepło do instalacji grzewczej domu, czyli do kaloryferów lub ogrzewania podłogowego. Zasilając w ten sposób główną instalację c.o., kominek z płaszczem wodnym w dużym stopniu przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania.

Dobry kominek z płaszczem wodnym, opalany jakościowym drewnem, ma nieporównywalnie większą sprawność, niż urządzenia ze zwykłymi wkładami. Dzięki płaszczowi wodnemu sprawność wynosi ponad 80%, a uzyskana energia cieplna może być wykorzystana do ogrzania wielu pomieszczeń, nie zaś wyłącznie tego, w którym znajduje się palenisko.

Zalety instalacji kominka z płaszczem wodnym

Najważniejszą zaletą wyboru kominka z płaszczem wodnym jest oczywiście oszczędność. Urządzenia takie pełnią zwykle funkcję wspomagającą dla systemu ogrzewania z kotłem na paliwa stałe lub płynne. Zarówno węgiel, jak i gaz oraz olej są droższe od drewna opałowego. Zatem gdy kominek przejmuje częściowo zadania głównego kotła, generuje oszczędności, które szacuje się nawet na 40%.

Korzystając z kominka tego typu możemy także przygotowywać ciepłą wodę użytkową. W takich instalacjach najczęściej kominek łączy się ze zbiornikiem, do którego przekazywana jest woda podgrzana uprzednio w płaszczu wodnym. Inną opcją jest stosowanie wężownicy, dzięki której woda podgrzewana jest przepływowo.

Kominków z płaszczem wodnym nie stosuje się w charakterze jedynego źródła ogrzewania w domu, ze względu na konieczność częstego dokładania opału. Jednak jeśli marzy ci się przytulny salon z prawdziwym paleniskiem i zastanawiasz się nad wyborem najlepszego modelu, bez wahania sięgaj po kominek z płaszczem wodnym. Dzięki niemu nie tylko wprowadzisz do wnętrza niesamowicie przytulną atmosferę, ale dodatkowo obniżysz koszty ogrzewania domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas