Artykuł sponsorowany Czym jest zjawisko smołowania się komina?

Czym jest zjawisko smołowania się komina?

Zadbany i w pełni sprawny komin to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa dla domowników. Jakiekolwiek nieprawidłowości mogą prowadzić do zatkania się przewodów, a nawet osłabienia i zawalenia konstrukcji. Niedrożny komin to również przyczyna zatruć czadem, który każdego roku zbiera w Polsce swoje żniwa. Czym jest smołowanie się komina i jak możesz temu zapobiec?

Czym jest smołowanie się komina?

„Smoła” to materiał szczególnie niebezpieczny. Obkleja ściany przewodów i blokuje prawidłowe krążenie powietrza oraz dymu. Nie jest efektem naturalnej eksploatacji przewodów kominowych i nie wynika z niedokładnego czyszczenia. Nawet regularne wzywanie kominiarza nie pomoże, jeśli spalanie będzie przebiegało w zły sposób. Może prowadzić to do destrukcji komina, a  co za tym idzie – wyłączenia go z użytku i konieczności kompleksowego remontu. Konsekwencją nieprawidłowego spalania  jest odkładanie się na wewnętrznej powierzchni komina mokrego kondensatu, czyli produktu fizycznie podobnego do smoły. Ma on konsystencję gęstej farby o dużej zawartości wody i wnika w ścianę komina, wywołując zawilgocenia.



Co sprzyja smołowaniu?

Smołowanie się przewodu kominowego to skutek nieprawidłowego procesu spalania. Może wynikać z błędów konstrukcyjnych oraz niewłaściwego paliwa. W czasie normalnego spalania w kominie zbiera się łatwa do usunięcia sadza. Szczególnie niebezpieczne jest palenie śmieci, dlatego od wielu lat w Polsce obowiązuje całkowity zakaz tego typu praktyk. Niestety, zdarza się to również w przypadku z pozoru prawidłowego paliwa. Słabej jakości drewno oraz węgiel mogą przyczyniać się do smołowania. Jeśli proces ten zostanie zauważony podczas przeglądu komina, należy natychmiast zmienić źródło, z którego kupujemy opał. Specjaliści z Zakładu Usług Kominiarskich w Zabrzu podkreślają, żeby pod żadnym pozorem nie bagatelizować problemu!

Jak wyczyścić komin?

Tradycyjne metody czyszczenia komina niestety się nie sprawdzą. Szczotka będzie skuteczna tylko wtedy, kiedy „smoła” wyschnie, a i to nie daje stuprocentowej gwarancji. Substancja ta głęboko penetruje komin i przyczynia się do jego stopniowego niszczenia. Istnieją dwie metody oczyszczenia za smoły:

  • Chemiczna – wypalanie poprzez dodawanie specjalistycznych substancji chemicznych zwiększających płomień.
  • Mechaniczna – maszynowe frezowanie i czyszczenie.

Obie mogą być jednak niebezpieczne i jeszcze bardziej pogarszać stan komina, dlatego tak ważne jest zapobieganie osadzaniu się smoły. Pamiętaj, aby przynajmniej raz w roku zlecić przegląd swojego komina i jeśli kominiarz poinformuje Cię o problemie z zaleganiem „smoły”, natychmiast zakup opał lepszej jakości!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas