Materiał Partnera Dlaczego warto zainwestować w rekuperator?

Dlaczego warto zainwestować w rekuperator?

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, a więc wspomaganej pracą wentylatorów usprawniających nawiewanie czystego powietrza i wywiewanie już zużytego. To również możliwość odzyskania energii cieplnej z wyprowadzanego poza budynek ogrzanego powietrza za pośrednictwem rekuperatora. Jakie dokładnie argumenty przemawiają za instalacją systemu rekuperacji?

Korzyści dla zdrowia...

Zastosowanie wentylatorów wspomagających cyrkulację powietrza sprawia, że do budynku zawsze trafia świeże powietrze, bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Dzięki temu zyskujemy gwarancję nieprzerwanej i efektywnej wymiany zużytego powietrza na świeże, nawet przy zamkniętych oknach. Nie musimy przy tym skazywać się na pozostawiającą niekiedy wiele do życzenia jakość atmosfery w najbliższym otoczeniu. Jak to możliwe?

Wszystko za sprawą systemu filtracji, który możemy zastosować wraz z technologią rekuperacji. - Tłumaczy pracownik reprezentujący firmę TopAC, która dostarcza nowoczesne instalacje energooszczędne. - Dzięki odpowiednio dobranym filtrom, powietrze trafiające do budynku zostaje pozbawione zanieczyszczeń, np. kurzu i pyłu, drobnoustrojów, takich jak grzyby i pleśnie, a także czynników chorobotwórczych, np. bakterii oraz alergenów znajdujących się w pyłkach. To zatem doskonałe rozwiązanie, które pomoże podnieść jakość powietrza, co jest istotne zwłaszcza w przypadku budynków sąsiadujących z terenami przemysłowymi czy ruchliwymi arteriami komunikacyjnymi.

Jak więc się okazuje, rekuperacją powinni szczególnie zainteresować się alergicy, osoby cierpiące na astmę i inne choroby układu oddechowego oraz wszyscy, którym zależy na większym komforcie przebywania w pomieszczeniach.

...I dla budżetu domowego

Mówiąc o zaletach rekuperatorów, nie sposób nie wspomnieć o energooszczędnym charakterze tych urządzeń, a także o związanych z tym oszczędnościami dla domowego budżetu. Zjawisko rekuperacji, czyli odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, które służy do ogrzania powietrza dostarczanego do budynku, to bowiem nie tylko kwestia komfortu osób przebywających w pomieszczeniach, ale to przede wszystkim znaczna oszczędność energii. Napływ świeżego powietrza nie łączy się bowiem w tym przypadku z wychładzaniem pomieszczeń, dzięki czemu można skutecznie ograniczyć straty ciepła. Pamiętajmy przy tym, że mniej intensywna eksploatacja instalacji grzewczej to nie tylko niższe rachunki za energię, ale to również ważne działanie proekologiczne i skuteczny sposób na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Biorąc pod uwagę tak liczne zalety rekuperacji, nie dziwi jej rosnąca popularność wśród inwestorów.

Podziel się