Materiał Partnera Dlaczego warto wybrać tynk gipsowy?

Dlaczego warto wybrać tynk gipsowy?

Wyróżniamy wiele różnych materiałów, które wykorzystuje się do wykańczania powierzchni ścian wewnętrznych. Jednak to tynk gipsowy cieszy się największą popularnością. Ma on wiele cennych właściwości, dzięki którym możemy śmiało stwierdzić, że to najlepszy produkt jako podłoże dla farb czy tapet. Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, czym dokładnie są tynki gipsowe, gdzie możesz je zastosować, a także jakie są ich zalety. Zachęcamy do przeczytania!

Podstawowe informacje o tynkach gipsowych

Tynk gipsowy nazywany jest ekologicznym produktem, co wynika z tego, że pochłania wilgoć, a w razie potrzeby ją oddaje - dzieje się to w sytuacjach, kiedy w pomieszczeniu robi się zbyt sucho. Wyróżnia się też niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła - pod tym względem jest lepszy od tradycyjnych tynków.

Tynk gipsowy to nic innego jak fabrycznie przygotowana mieszanka tynkarska, która składa się z wysokiej jakości niezanieczyszczonego gipsu, kruszywa kalibrowanego (którego średnica wynosi do 1,2 mm), a także dodatków uszlachetniających (mogą to być np. plastyfikatory i opóźniacze). Jest koloru białego oraz cechuje się estetycznym wyglądem. Ponadto niewymagane jest stosowanie dodatkowej warstwy gładzi.

Jak mówi nam ekspert z firmy Haj-Tynk należy wiedzieć też, że wyróżnia się dwie podstawowe wersje tynku gipsowego. Pierwszy z nich to tynk maszynowy, który wykorzystuje się przede wszystkim na dużych budowach. Natomiast drugi to tynk ręczny, który idealnie się sprawdza do drobnych prac remontowych.


Gdzie możemy układać tynki gipsowe?

Wiele osób zastanawia się, gdzie można układać tynki gipsowe. Odpowiedź na to pytanie jest prosta - wewnątrz domu. Możemy je kłaść praktycznie na wszystkie podłoża, choć koniecznie muszą mieć one odpowiednią nośność. Tynk gipsowy może też się znaleźć w łazience, lecz pamiętajmy, że wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 70%. Trzeba też wiedzieć, że odradza się stosowania tynków gipsowych w niektórych miejscach. Należą do nich między innymi warsztaty czy garaże - czyli przestrzenie, gdzie bardzo często dochodzi do różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się tynk cementowo-wapienny.

Z jakich powodów warto wybrać tynk gipsowy? Zalety tynku gipsowego

Istnieje kilka powodów, dla których tynk gipsowy cieszy się tak dużą popularnością. Zaliczamy do nich między innymi takie zalety jak:

  • są bezproblemowe w układaniu - każdy powinien sobie z tym poradzić,
  • szybko je się nanosi - a to wszystko dzięki temu, że wymagana jest jedynie jedna warstwa,
  • niepotrzebna jest gładź - powierzchnia po nałożeniu tynku gipsowego sama w sobie jest już gładka,
  • są estetyczne - mają biały kolor,
  • regulują poziom wilgotność pomieszczeń - z tego powodu nazywane są ekologicznym produktem,
  • nie hamują przepływu pary wodnej przez ściany,
  • są świetną ochroną przez rozprzestrzenianiem się ognia,
  • cechują się doskonałą izolacyjnością termiczną.
Podsumowując, jak możemy powyżej zauważyć, mamy wiele powodów, dla których warto wybrać właśnie tynk gipsowy. Zdecydowanie największą zaletą tego rozwiązania jest to, że przyspieszają prace remontowe - a w końcu większości z nas na tym szczególnie bardzo zależy. Nie bez znaczenia jest też to, że jest to ekologiczny produkt.

Opracowanie:

Haj-Tynk Usługi Remontowo-Budowlane Marcin Hajduk

Ruda Zajączkowska 5

  • tel. 721 520 011

Podziel się