Materiał Partnera Od czego zacząć tynkowanie ścian?

Od czego zacząć tynkowanie ścian?

Decydując się na budowę domu lub remont generalny mieszkania, jedną z najważniejszych czynności jakie musimy wykonać, jest tynkowanie ścian. Wbrew pozorom nie jest to jednak tak proste, jakby mogło się wydawać, z uwagi na to, iż należy przy tym pamiętać o zachowaniu wszelkich ustalonych zasad jak i dobraniu odpowiednich produktów, aby efekt końcowy był satysfakcjonujący.

Najważniejszy jest grunt.

Zanim rozpoczniemy nakładanie tynku na ściany, należy zadbać o zakup wielu produktów oraz wykonać niezbędne pomiary. Tynk możemy nakładać na ściany ręcznie lub maszynowo, jednak niezależnie od wybranej metody, najpierw musimy zagruntować ściany. Grunt dobieramy zawsze do rodzaju materiału, z jakiego zrobiona jest ściana. Jak mówi nam specjalista z firmy Usługi Tynkarskie. Krzysztof Lass, grunt zwiększający przyczepność sprawdzi się w przypadku, gdy mamy do czynienia z gładkimi, mało nasiąkliwymi ścianami betonowymi. Natomiast w momencie, gdy ściana jest bardzo chłonna i porowata, najodpowiedniejszy okaże się grunt wyrównujący chłonność oraz poprawiający przyczepność podłoża.

Jaki wybrać rodzaju tynku

Gdy mamy już zakupiony odpowiedni grunt, możemy skupić się na wyborze tynku, którego rodzaj zależy od miejsca, w którym ma być nakładany. Tynki dzielimy na:

  • Tynk cementowy/cementowo-wapienny:

Ten rodzaj tynku przyda nam się do pomieszczeń, które narażone są na dużą wilgotność (jak na przykład łazienka lub piwnica). Tynk cementowo-wapienny umożliwia ścianom oddychanie, poprzez zapobieganie gromadzenia się wody w ścianach.

  • Tynk gipsowy:

Ten rodzaj tynku Idealnie sprawdzi się przy suchych pomieszczeniach, takich jak na przykład sypialnia, bardzo dobrze regulując wilgotność powietrza dzięki posiadaniu właściwości higroskopijnych.

Rozrabianie i nakładanie tynku

Aby tynk miał właściwą konsystencję bez grudek, musimy wsypać zawartość worka do wiaderka oraz nalać odpowiednią ilość wody, a następnie dobrze wymieszać. Tynk możemy nakładać zarówno ręcznie jak i przy pomocy agregatu. W przypadku tynku gipsowego nakładana warstwa nie powinna mieć więcej niż 20 mm. W przypadku bardzo nierównej powierzchni musimy nałożyć więcej niż jedną warstwę. I tu należy nałożyć grubszą, a po wyschnięciu- nakładać kolejne i wyrównywać za pomocą łaty tynkarskiej typu „H”. natomiast gdy tynk zacznie zasychać, powinniśmy użyć łatę trapezową. Całość można również wyrównać przy pomocy pacy ze styropianu.

Natomiast tynkowanie ścian i sufitów wewnątrz najlepiej rozpocząć dopiero po okresie osiadania i skurczu murów, co oznacza, że możemy wykonać prace najwcześniej po 3 miesiącach, zaś najlepszą opcją jest odczekanie 6 miesięcy od zakończenia stanu surowego.

Podziel się