Artykuł sponsorowany Obróbka skrawaniem metali

Obróbka skrawaniem metali

Opracowywaniem sposobów nadawania elementom maszyn ich odpowiednich kształtów i charakterystyk zajmuje się dział inżynierii nazywany technologią budowy maszyn. Inżynierowie specjalizujący się w tej dziedzinie, szukają najlepszych metod i technik, które pozawalają tworzyć solidne i sprawne mechanizmy, instalacje i urządzenia.

Technolog budowy maszyn to specjalista zajmujący się właśnie poszukiwaniem narzędzi do obróbki materiałów, przede wszystkim metali – wyjaśnia nasz rozmówca z Zakładu Hydrauliki Siłowej. Dzięki osiągnięciom takich specjalistów, w codziennej pracy przy produkcji i naprawie maszyn budowlanych czy pojazdów, możemy posługiwać się najlepszymi, niezwykle precyzyjnymi narzędziami.

Obróbka ubytkowa metali

Jedną z grup metod obróbki metali jest obróbka ubytkowa. W jej zakres wchodzą metody polegające na usuwaniu nadmiaru, tzw. naddatku metalu w celu nadania przedmiotom określonych wymiarów, kształtów i innych cech.

Obróbka skrawaniem

W procesie obróbki skrawaniem z opracowywanej powierzchni danego przedmiotu ścinane są maleńkie części, które stają się odpadem określanym mianem wiórów. Wyróżnia się 2 grupy obróbki skrawaniem, z zależności od ilości i geometrii ostrza urządzeń.

Obróbka skrawaniem wiórowa

Pierwsza z nich to obróbka wiórowa, gdzie geometria ostrza i ich ilość w danym urządzeniu skrawającym (obrabiarce) jest dokładnie określona. Do obróbki skrawaniem zaliczają się takie metody, jak wiercenie i rozwiercanie, struganie, toczenie, frezowanie czy przeciąganie.

Obróbka skrawaniem ścierna

Takie metody skrawania metali stosuje się zwykle tam, gdzie potrzebna jest obróbka na bardzo małe głębokości. Wykorzystywane tu narzędzia skrawające to ziarna ścierne. Mogą to być rozmaite pasty ścierne, papiery i płótna, a także tarcze czy nawet luźne ziarna przekazywane pod bardzo wysokim ciśnieniem.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas