Materiał Partnera Demontaż konstrukcji stalowych – co powinieneś wiedzieć?

Demontaż konstrukcji stalowych – co powinieneś wiedzieć?

Proces wyburzania konstrukcji stalowych jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Firma podejmująca się demontażu musi posiadać specjalistyczny sprzęt i wiedzę z zakresu sposobu wznoszenia danej konstrukcji. Sprawdźmy, jak wykonać prawidłową rozbiórkę konstrukcji stalowej, i które parametry wpływają na stopień skomplikowania prac.

Wybór sposobu demontażu – konstrukcje stalowe

Wybór optymalnego sposobu demontażu jest zależny od kilku czynników, m.in. osadzenia konstrukcji i rodzaju zastosowanych połączeń.  Do najczęściej demontowanych stalowych konstrukcji należą hale produkcyjne i magazynowe oraz słupy energetyczne, ale istnieje znacznie więcej obiektów, które wymagają profesjonalnej deinstalacji. Rozbiórka konstrukcji stalowych wymaga indywidualnego podejścia – zarówno jeśli chodzi o sposób prowadzenia prac, jaki typ stosowanych narzędzi. Narzędzia ręczne mogą okazać się niewystarczające, dlatego profesjonalna ekipa powinna być przygotowana na użycie dedykowanych maszyn.

Sposoby demontażu konstrukcji stalowych – przegląd

Przed przystąpieniem do rozkręcenia i cięcia elementów metalowych za pomocą palnika, konstrukcja musi zostać obalona. Ten element prac wiąże się zazwyczaj z dużym ryzykiem, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej ekipy budowlanej, takiej jak Agmet Łukasz Kołek.

W zależności od rodzaju konstrukcji wyróżnia się następujące metody rozbiórkowe:

  • obalanie i rozrywanie za pomocą liny i ciągnika,
  • wyburzanie przy pomocy ciężkich maszyn wyposażonych w osprzęt do cięcia stali,
  • wyburzanie przy użyciu spycharek, koparek oraz ładowarek,

W przypadku niższych budynków najlepiej sprawdzi się demontaż z wykorzystaniem maszyn wyposażonych specjalne szczęki, które z łatwością potną grube, stalowe belki. W przypadku wyższych budynków, ale osiągalnych przez maszyny naziemne, stosuje się zazwyczaj urządzenia na podwoziu koparek wyposażone w przedłużane ramię ze szczękami do cięcia stali. Ta metoda wyburzeniowe sprawdza się najlepiej w przypadku hali przemysłowych.

Prace demontażowe po obaleniu konstrukcji stalowej

Transport dużych części stalowych może być problematyczny, dlatego wskazane jest pocięcie ich palnikiem. W przypadku występowania połączeń śrubowych demontaż konstrukcji stalowych opiera się na rozkręceniu poszczególnych elementów konstrukcji. W przypadku wyjątkowo małych konstrukcji cięcie palnikiem w zupełności wystarczy.

Opracowanie:

Agmet Łukasz Kołek

Brok , Małkińska 30

Podziel się