Artykuł sponsorowany Dachówki - najpopularniejsze rodzaje oraz ich cechy rozpoznawcze

Dachówki - najpopularniejsze rodzaje oraz ich cechy rozpoznawcze

Prace remontowo budowlane na dachu mogą przedłużać się w nieskończoność. Ratunkiem na uniknięcie takiej sytuacji jest wybór profesjonalnego cieśli i dekarza oraz wysokiej jakości materiałów. Dobry dekarz na pewno doradzi, co warto wybrać - ale, aby móc zrozumieć, czym dokładnie różnią się od siebie dachówki, dobrze jest przeczytać, jakie są ich rodzaje oraz charakterystyczne cechy.

Kto zajmuje się pokryciem dachu?

Wszelkie prace związane z pokryciem dachu wykonuje dekarz. Dekarstwo związane jest także z pracami remontowymi i renowacyjnymi, jak i instalacją systemu odprowadzającego wodę, czyli rynien. Wykonane usługi dekarskie, poprzedzone są działaniami cieśli, który zadba o prawidłową konstrukcję nośną dachu. Pokrycie odbywa się z zużyciem dachówek, których obecnie mamy kilka rodzajów dostępnych na rynku.

Rodzaje dachówek oraz ich charakterystyka

Specjalista z firmy Usługi Dekarskie Blaszka podpowiada, że do najpopularniejszych rodzajów dachówek zalicza się dachówki ceramiczne i cementowe. Te pierwsze opisywane są jako trwałe, wyjątkowo wytrzymałe i dosłownie długowieczne. Drugie natomiast są tańsze od pierwszych, ale cechują się mniejszą trwałością i wytrzymałością. Dachówki cementowe są lżejsze od ceramicznych. Oba wspomniane rodzaje mają różne, ale niekiedy takie same typy dachówek:

  • holenderka - dachówka ceramiczna, kształtem przypomina literę S, co powoduje, że nałożona na dach tworzy falę,
  • dachówka zakładkowa - również ceramiczna, ma jedną lub dwie fale, ich budowa zależy od producenta,
  • marsylka - dachówka ceramiczna, która zamiast fali ma specyficzne wyżłobienia,
  • płaska - może być ceramiczna lub cementowa, stylem idealnie pasuje do nowoczesnych projektów, gdyż nie pokrywa jej żaden wzór, fala czy wyżłobienie. Jak sama nazwa wskazuje, jest płaska,
  • karpiówka - dachówka ceramiczna, nazwa nawiązuje do jej kształtu, który wygląda jak łuska karpia. Stylem pasuje do projektów nawiązujących do starodawnych czasów,
  • fotowoltaiczna - najnowsze rozwiązanie Tesli, rzadko spotykana, ale ma duży potencjał na rozwój w praktyczną stronę, gdyż dzięki niej możliwa jest produkcja prądu.

Wybierając dachówki, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ich ciężar, gdyż ma on wpływ na więźbę dachową. Konstrukcja dachu musi być odpowiednio przygotowana, aby wytrzymała ciężar dachówek, który wynosi dla ceramicznych od 40 do 80 kg, a dla cementowych od 30 do 55 kg.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas