Materiał Partnera Czym wyróżniają się domy energooszczędne?

Czym wyróżniają się domy energooszczędne?

Obniżenie zużycia energii przy użytkowaniu domu to obecnie cel wielu inwestorów. Takie budynki generują niskie koszty eksploatacji, będąc jednocześnie przyjaznymi dla środowiska. Do ich budowy można dodatkowo otrzymać atrakcyjne dopłaty, co zwiększa zainteresowanie domami energooszczędnymi. Co dokładnie kryje się pod tym określeniem i jakie zmiany trzeba wprowadzić do projektu, by wykonać taki właśnie obiekt?

Jakie elementy konstrukcyjne mają wpływ na energooszczędność domu?

Konstrukcja danego obiektu ma spore znaczenie w kontekście zużycia energii potrzebnej do ogrzania jego wnętrz. Jest tak również w przypadku domów jednorodzinnych, które powinny być budynkami o stosunkowo prostej bryle. Efektowne wykusze i lukarny mają negatywny wpływ na przepływ powietrza i ciepła. Choć wyglądają atrakcyjnie, z pewnością nie zostaną uwzględnione w projekcie domu energooszczędnego. Istotnym elementem konstrukcyjnym są ściany nośne i ich termoizolacja.

Zastosowanie materiałów zapewniających właściwe zatrzymywanie ciepła w budynku oraz ich odpowiednie ułożenie zapewnia brak mostków termicznych. Znaczenie ma w tym wypadku projekt domu, w którym rozmieszczenie ścian zewnętrznych tworzyć powinno prostą konstrukcję. Istotne są też miejsca na stolarkę otworową i rodzaj okien oraz drzwi użytych w budynku. W projekcie domu architekt uwzględni także dach. Jego powierzchnia w obiekcie energooszczędnym nie może być zbyt duża. Z tego względu energooszczędne domy o zwiększonym metrażu są budynkami piętrowymi, co pozwala ograniczyć rozpiętość dachu i tym samym straty ciepła w tym punkcie.

Dlaczego buduje się domy energooszczędne?

Generowanie niewielkiego zapotrzebowania na energię cieplną ogranicza wykorzystanie paliw do ogrzania budynku. Budynek energooszczędny staje się zatem przyjazny dla środowiska. Jest też tani w eksploatacji. Z tych powodów inwestorzy wznoszący domy jednorodzinne decydują się na ich konstruowanie w takiej technologii. Projekt domu energooszczędnego wykonuje dla klientów biuro architektoniczne Artedis, zapewniając możliwość stworzenia idealnie dopasowanego do oczekiwań planu budynku.

Rysunki przekrojów, rzutów i detali są w tym wypadku kluczowe do osiągnięcia oczekiwanych parametrów obiektu pod względem współczynnika przenikania ciepła. W projektach domów energooszczędnych uwzględnia się także sposoby ich ogrzewania czy zasilania urządzeń elektrycznych. Dobrym wyjściem jest uwzględnienie nowoczesnych pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznej, które pozwolą na uzyskanie jeszcze większych oszczędności przy wieloletnim korzystaniu z domu.

Opracowanie:

Artedis Edyta Barsta

Piekary Śląskie , Lortza 80

Podziel się