Artykuł sponsorowany Czym są schody zabiegowe i z czego mogą być wykonane?

Czym są schody zabiegowe i z czego mogą być wykonane?

Jeżeli w projekcie budynku mieszkalnego lub użyteczności publicznej pojawiają się schody, inwestorzy najczęściej decydują się na wybór modeli zabiegowych. Ze względu na to, że zajmują one niewiele miejsca, a ich konstrukcja jest stosunkowo prosta, rozwiązanie to cieszy się obecnie dużą popularnością. Czym dokładnie są schody zabiegowe i z czego mogą być wykonane? Podpowiadamy.

Czym są schody zabiegowe?

Schody zabiegowe to konstrukcje, które w rzucie przypominają nieco literę U, choć na rynku dostępne są również modele w kształcie L. Mają wyraźny zakręt, a także spocznik znajdujący się między dwoma fragmentami szczebli. Same stopnie mają różną szerokość i kształt. Mogą przybierać formę trapezu, ale także trójkąta. Dodatkowo ich węższa część znajduje się obok barierki, czyli przy osi skrętu. Z kolei szersza od zewnętrznej strony schodów. 

Z czego mogą być wykonane schody zabiegowe?

Schody zabiegowe mogą być wykonane z kilku różnych materiałów.

  • Drewno — rozwiązanie to wykorzystywane jest już od wielu lat, głównie we wnętrzach mieszkalnych. Świetnie wpisuje się zwłaszcza w klimat pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym, modernistycznym i klasycznym. Najczęściej wybierane gatunki drewna to: buk, dąb, jesion i orzech. Zabezpieczone są przy pomocy oleju lub lakieru.

  • Metal — takie schody dostępne są jako gotowe systemy modułowe, które wystarczy samodzielnie skręcić. Można też zamówić model idealnie dostosowany do swoich potrzeb w firmie takiej jak Usługi ślusarskie Jerzy Haberla. Do zalet tego rozwiązania zalicza się jego lekką konstrukcję, która nie przytłacza przestrzeni. Wykorzystywane są najczęściej we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym i modernistycznym. Świetnie sprawdzą się zarówno w salonie, jak i niewielkim holu. Można je łączyć również z elementami drewnianymi lub szklanymi.

  • Beton — schody wykonane ze zbrojonego żelbetonu są ciężkie i mają masywną konstrukcję. Z tego powodu nie można ich postawić bez wcześniejszego uwzględnienia tego elementu w projekcie. Wykonuje się je najczęściej już na etapie wznoszenia budynku. Żeby się dobrze prezentowały, obkładane są np. płytkami, drewnem, lub innym materiałem.

Dlaczego warto wybrać schody zabiegowe?

Schody zabiegowe są chętnie wybieranym rozwiązaniem ze względu na oszczędność zajmowanej przez nie powierzchni. Z tego powodu wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie modele ze spocznikiem się nie mieszczą. Należy jednak pamiętać, że muszą być one prawidłowo wykonane, ponieważ inaczej mogą być niekomfortowe w użytkowaniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas