Materiał Partnera Na co zwrócić uwagę przy wyborze schodów do domu jednorodzinnego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze schodów do domu jednorodzinnego?

Wybór schodów wewnętrznych wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Spełniają one nie tylko funkcję łączenia kondygnacji i umożliwienia komunikacji między nimi, ale mogą być także bardzo efektownym uzupełnieniem aranżacji wnętrza. Dodatkowo nie należy zapominać, że powinny być wygodne i bezpieczne. Zatem jaki model schodów wewnętrznych będzie najodpowiedniejszy? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Rodzaje schodów wewnętrznych

Najpopularniejszym podziałem schodów, jest ten odnoszących się do ich kształtu i liczby biegów, czyli szeregów stopni:

  • schody jednobiegowe proste - mające jeden prosty szereg, w tym wypadku stopnie mają jednakową szerokość, dlatego łatwo się po nich chodzi.
  • schody dwubiegowe zwykłe - mają dwa biegi schodów podzielone spocznikiem. Charakteryzują się bezpieczeństwem i wygodą.
  • schody zabiegowe - najczęściej znajdują się w rogu domu i zmieniają swój kierunek. Między biegami nie umieszcza się spocznika, dlatego też stopnie na łuku mają zróżnicowaną szerokość.
  • schody wachlarzowe - posiadają stopnie o kształcie trapezów, które tworzą łuk. Im średnica łuku większa, tym wygodniejsze schody. Najlepiej prezentują się one w dużych pomieszczeniach.
  • schody kręcone, inaczej spiralne bądź kręte - wymagają najmniej miejsca. Budowane są zwykle na planie koła lub kwadratu, ich stopnie zazwyczaj są stosunkowo wysokie i wąskie. Należą do grona mało wygodny i średnio bezpiecznych ale efektownych.


O czym pamiętać wybierając schody?

Jeśli stoimy przed wyborem schodów do swojego domu, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Niezależnie od rodzaju schodów, które wybierzemy, najważniejszą sprawą jest ich solidność i wytrzymałość, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania.

Istnieje także kilka zasad i wymogów, do których warto się stosować, dokonując tak istotnej decyzji. Warto pamiętać, że szereg stopni, czyli tak zwany bieg, nie powinien w domowych wnętrzach przekraczać 18 stopni. Najkorzystniejsze wymiary stopni określone zostały bowiem na podstawie pomiarów przeciętnej wielkości kroku wykonywanego przez człowieka. Szerokość stopnia powinna zatem mieć około 30 centymetrów, a jego wysokość około 16 centymetrów. Natomiast optymalnym kątem nachylenia biegu stopni, będzie kąt około 30 stopni. To wszystko zapewni nam najwyższą wygodę użytkowania.

Producenci schodów – czy wybór ma znaczenie?

Nie tylko stosowanie się do wyżej wymienionych reguł jest ważne przy wyborze schodów. Równie istotne jest to, aby odpowiednio wybrać ich producenta. Może to zaważyć nie tylko na ich wyglądzie, ale także trwałości i co najważniejsze – bezpieczeństwie.

Potwierdzają to także specjaliści z firmy Inoxer, znajdującej się w Toruniu, która zajmuje się wykonywaniem schodów i balustrad na rynku polskim. Posiadają oni bardzo długie doświadczenie w tego typu pracach, a swoją ofertę kierują zarówno do dużych firm, jak i klientów indywidualnych. Dzięki swojemu profesjonalizmowi wykonują instalacje o najwyższej jakości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas