Materiał Partnera Czym jest pergola? Zalety i konstrukcja

Czym jest pergola? Zalety i konstrukcja

Ogród to wspaniałe miejsce, w którym możemy zaznać kontaktu z przyrodą oraz odpoczynku zarówno biernego, jak i aktywnego. Jeśli chodzi o architekturę ogrodową, to mamy w tej kwestii bardzo duży wybór różnych, ciekawych rozwiązań, a jednym z nich jest pergola. Co to takiego? Co warto wiedzieć na ten temat? O tym piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Konstrukcja pergoli

Pergola to rodzaj ogrodowej konstrukcji wykonanej z dwóch rzędów słupów, które są połączone zadaszeniem lub kratownicą. Ten rodzaj małej architektury ogrodowej pełni rolę nie tylko swoistej podpory roślin, ale także schronienia przez nadmierną ekspozycją słoneczną w upalne dni czy deszczem w brzydką pogodę. Warto też w tym miejscu zaznaczyć, iż nie potrzebujemy tutaj żadnych pozwoleń na budowę ani zgłaszania tego typu konstrukcji gdziekolwiek, ponieważ jest to element małej architektury. Jeśli chodzi o materiały, z których zazwyczaj buduje się pergolę, to wśród nich znajdziemy przede wszystkim drewno. Decydując się na drewniane pergole, należy jednak zadbać o ich odpowiednią impregnację tak, aby zwiększyć wytrzymałość całej konstrukcji.

Zaletą drewnianych pergoli jest uniwersalność oraz naturalny efekt wizualny, dzięki czemu taka mała architektura będzie świetnie komponować się z ogrodem utrzymanym niemal w każdym stylu aranżacyjnym. Drewno to jednak niejedyny materiał, który możemy tutaj zastosować. Nieco mniej popularnym, aczkolwiek ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem okazuje się bowiem być tutaj pergola wykonana z metalu (najczęściej ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej). Produkcją oraz montażem tego typu konstrukcji zajmuje się między innymi sprawdzony fachowiec, Krzysztof Sobczyk.

Zalety pergoli

Pergole posiadają wiele zalet, którym warto przyjrzeć się bliżej. Jedną z korzyści związanych z zakupem tego typu małej architektury ogrodowej stanowią przede wszystkim wysokie walory estetyczne. Pergola to świetny sposób na nadanie naszemu ogrodowi tajemniczego uroku. Jednak to nie koniec plusów tego rodzaju konstrukcji, ponieważ estetyka idzie tu w parze z praktycznymi korzyściami w postaci wytrzymałych konstrukcji, pod którym możemy schronić się przed słońcem, wiatrem lub deszczem. Dzięki tym elementom wystroju ogrodu istnieje więc możliwość komfortowego przebywania na świeżym powietrzu bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe. Co więcej, pergole umożliwiają nam także zwiększenie przestrzeni użytkowej. Jak zatem widać, to niedrogie i szybkie w montażu rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, dzięki którym korzystanie z ogrodu będzie jeszcze przyjemniejsze.

Opracowanie:

Krzysztof Sobczyk

Glina , Lubelska 24

  • tel. 517 809 583

Podziel się