Materiał Partnera Bramy garażowe – jaką wybrać?

Bramy garażowe – jaką wybrać?

Garaże stały się powszechnym standardem podczas projektowania domu jednorodzinnego. Mało kto wyobraża sobie nie mieć zadaszonego miejsca na swoje auto. Decyzja o posiadaniu garażu wiąże się z dodatkowymi kosztami, na które składa się zakup bramy garażowej. Warto, aby była ona dostosowana do ogólnej koncepcji domu i odpowiadała oczekiwaniom klienta. Oferta rynkowa prezentuje szeroki wachlarz bram garażowych, z których model segmentowy wybierany jest najczęściej. Jaką więc bramę wybrać?

Rodzaje bram garażowych

Złożoność oferty firm sprawia, że każdy właściciel garażu jest w stanie wybrać spośród najczęściej kupowanych bram garażowych odpowiedni model dla swojego garażu. Wyróżnia się:

  • Bramy segmentowe – składają się one z paneli, które połączone są zawiasami o minimalnej grubości 40 mm. Są one najczęściej wybierane ze względu na duży wybór wzorów oraz kolorów. Zapewniają idealną izolację cieplną oraz akustyczną. Brama segmentowa sprawdza się w przypadku ogrzewanego garażu.

  • Bramy rozwierne – najstarsze rozwiązanie bramy wjazdowej do garażu, które jest jednocześnie najtańszą opcją. Obecnie są rzadko wybierane ze względu na brak ocieplania. Co więcej, są one niezbyt wygodne w użytkowaniu – dostępne są wyłącznie w wersji ręcznej, która zmusza kierowcę do wyjścia z pojazdu, aby ją otworzyć. Wymagają one sporo miejsca na podjeździe.

  • Bramy uchylne – typ cieszący się popularnością, który jest tańszą opcją niż brama segmentowa. Modele uchylne nie są jednak przeznaczone dla więcej niż jednego samochodu, ponieważ standardowo mają najwyżej 3 m szerokości.

Na co zwrócić uwagę, wybierając bramę garażową?

Decydując się na bramę garażową, warto zawsze wziąć pod uwagę kwestie, które pozwolą uniknąć dodatkowych kosztów, np. podczas montażu. Zaleca się zwrócenie uwagi na wysokość nadproża, czyli miejsca od krańca górnego otworu wjazdowego do sufitu garażu. Powinna mieć ona co najmniej 210 mm, aby móc swobodnie użytkować bramę, zarówno ręcznie, jak i z napędem. Jak podkreślają specjaliści z Aleksan Autoryzowany partner i serwis Hormann, nie mniej ważna jest szerokość węgarek, czyli wewnętrznych bocznych przestrzeni znajdujących się od krawędzi otworu wjazdowego do ścian garażu. W tym przypadku kluczowe jest zachowanie minimum 100 mm, które pozwoli zastosować dowolny napęd. Co więcej, bramy wjazdowe do garażu powinny być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, co warunkuje odpowiednia szerokość konstrukcji.

Opracowanie:

Aleksan Autoryzowany partner i serwis Hormann

Ostrów Wielkopolski , Langiewicza 7

Podziel się