Materiał Partnera Co nam daje inwestycja w instalację fotowoltaiczną?

Co nam daje inwestycja w instalację fotowoltaiczną?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych oraz przedsiębiorców zaczyna interesować się zaletami fotowoltaiki. Na wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju wpływa zarówno globalna debata na temat źródeł odnawialnej energii, jak i rządowe wsparcie dla inwestorów w postaci licznych programów dofinansowania oraz ulg podatkowych. Fotowoltaika oferuje wiele korzyści, z których najważniejsza to oszczędność na energii elektrycznej.

Darmowa energia elektryczna z instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię fotonów do produkcji prądu stałego. Wbrew pozorom, instalacje fotowoltaiczne doskonale sprawdzają się w Polsce. Niektórzy obawiają się, że mamy niewystarczająco dużo słonecznych dni w ciągu roku, jednak warto pamiętać, że wyprodukowaną energię można magazynować w sieci (systemy on-grid) lub w akumulatorach (systemy off-grid). Zmagazynowaną energię można odebrać w dogodnym terminie, kiedy mamy większe zapotrzebowanie. 

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest instalacja hybrydowa, która jest podłączona do zewnętrznej sieci i wyposażona w akumulatory. Właściciele tego typu instalacji mogą przekazywać nadwyżki energii do akumulatorów i wykorzystywać je w razie potrzeby. Połączenie z siecią pozostaje natomiast zabezpieczeniem na wypadek bardzo dużego zapotrzebowania lub awarii. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną wyposażoną w akumulatory pozwala na podłączenie do prądu budynku położonego na terenie wiejskim, gdzie nie została doprowadzona sieć energetyczna – wyjaśnia przedstawiciel firmy Pure Energy, zajmującej się produkcją i montażem instalacji fotowoltaicznych.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną w gospodarstwie domowym zwraca się w ciągu kilku lat. Jeśli skorzystamy z programu dotacji i ulgi podatkowej, skrócimy okres zwrotu o 2-3 lata. Co więcej, już od chwili uruchomienia instalacji będziemy oszczędzać na prądzie. Dobrze dobrana instalacja może w pełni pokryć zapotrzebowanie rodziny na energię elektryczną, co oznacza uniezależnienie się od zewnętrznej sieci energetycznej i podwyżek cen prądu.

Jakie zalety ma fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna produkuje czystą energię, wykorzystując promieniowanie słoneczne. Odnawialne źródła energii to bez wątpienia przyszłość energetyki. Decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej, mamy więc realny wpływ na jakość powietrza w okolicy. Energetyka oparta na paliwach stałych odchodzi w przeszłość – staje się coraz mniej opłacalna w kontekście konieczności kosztownego wydobywania zmniejszających się zasobów, jak i destrukcyjnego wpływu na środowisko. Już teraz rządy europejskich państw, w tym Polski, zachęcają obywateli do wymiany przestarzałych źródeł energii. W związku z tym, budując dom lub planując wymianę źródła ciepła i termomodernizację, warto wziąć pod uwagę fotowoltaikę. Instalacja fotowoltaiczna, którą wyposażymy w pompę ciepła zapewni nam darmowy prąd i ekologiczne ogrzewanie domu oraz wody użytkowej. Co ważne, taka inwestycja spowoduje wzrost wartości nieruchomości. Obecnie, planując zakup domu zwraca się uwagę na to, jakie ma on źródło ciepła, ponieważ zazwyczaj konieczna jest wymiana nieefektywnego pieca.

Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa – obecnie stosowane systemy są z reguły wyposażone w wygodne panele sterowania i aplikacje, które pozwalają na bieżąco monitorować pracę instalacji oraz ilość wyprodukowanej i zużytej energii. Możemy to robić nawet będąc poza domem. Kluczowym momentem w procesie wyboru i zakupu instalacji jest wykonanie jej projektu, który musi uwzględniać średnie zapotrzebowanie rodziny na prąd. Jeżeli projekt zostanie dobrze dopasowany do konkretnego gospodarstwa domowego, to instalacja będzie produkować odpowiednią ilość energii, a nam pozostanie liczenie oszczędności. Instalacje fotowoltaiczne są mało awaryjne i nie wymagają konserwacji. Wyposażone są w odpowiednie systemy kontrolujące przesył prądu oraz działanie paneli fotowoltaicznych. Panele, czyli element instalacji najbardziej narażony na działanie czynników atmosferycznych, objęte są zazwyczaj 25-letnią gwarancją.

Instalacja nie generuje hałasu, a zazwyczaj jej jedynym widocznym elementem na zewnątrz budynku są estetycznie wyglądające panele. Zarówno falownik, jak i akumulatory umieszcza się w pomieszczeniu gospodarczym. Współpracujące z fotowoltaiką pompy ciepła również są bezobsługowe i, w przeciwieństwie do pieców na paliwa stałe, nie wytwarzają żadnych zanieczyszczeń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas