Materiał Partnera Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Styl loftowy kojarzy się z nowojorskim, nieco artystycznym klimatem. Nic dziwnego, styl ten zrodził się w Ameryce Północnej w XX w. w czasach recesji. W tym okresie zaczęto dostosowywać wnętrza opustoszałych fabryk, magazynów i warsztatów do potrzeb lokalnych artystów. Do dzisiaj kojarzy się on z wolnością, odwagą i indywidualizmem. Jakie cechy posiada styl loftowy?

Styl loftowy w mieszkaniach

Styl loftowy narodził się we wnętrzach opuszczonych fabryk i magazynów, więc jego najbardziej charakterystycznymi cechami są niewykończone mury, goła cegła, nierzadko odkryte instalacje i rurociągi. Jest to bardzo surowy i oszczędny styl, w którym liczą się naturalne materiały i kolory bez sztucznych ozdobników. Wnętrza loftowe mają wysokie sufity, często są to duże przestrzenie, w których wydzielane są miejsca sypialne, wypoczynkowe czy kuchenne. To również bardzo jasne pomieszczenia, ponieważ charakterystyczne dla stylu loftowego są duże okna.

W dzisiejszym budownictwie trudno szukać podobnych przestrzeni, które możliwe byłyby do zamieszkania, a jednak styl loftowy cieszy się dużą popularnością. Wiele osób aranżuje w ten sposób własne mieszkania i domy, jak to zrobić? Wystarczy wykorzystać charakterystyczne elementy takie jak czerwona cegła, gołe betonowe ściany i metalowe wykończenia.

Jak zamienić mieszkanie w loft?

Oprócz wspomnianych wyżej cech loftów warto podkreślić, że jest to bardzo minimalistyczny, a nawet nieco ascetyczny styl. We wnętrzach w stylu loftowym trudno szukać zbędnych ozdób, zamiast tego pojawiają się pomysłowe, ale surowe dodatki. Chcąc urządzić mieszkanie w tym stylu, warto postawić na meble wykonane z metalu, na przykład ze stali lub mosiądzu, i drewna w naturalnym odcieniu. Bardzo chętnie wykorzystywane są siatki i ażurowe formy, na przykład w postaci parawanów, dzięki którym łatwo oddzielić poszczególne strefy w pomieszczeniu.

Ważnym dodatkiem stosowanym do wykańczania wnętrz w stylu loftowym jest odpowiednie oświetlenie. Pożądane są przede wszystkim stojące lampy i kinkiety wykonane z metali często z odsłoniętymi kablami, które dodatkowo dodają postindustrialnego klimatu. Charakterystyczne dla tego stylu są też odsłonięte, duże żarówki świecące żółtym światłem.

Funkcjonalne i charakterystyczne dla stylu loftowego elementy wyposażenia wnętrz w swoim asortymencie posiada BG Design, producent mebli ze stali i drewna. Firma oferuje gotowe produkty, jak i wykonanie mebli zgodnie z indywidualnym projektem klienta.

Podziel się