Artykuł sponsorowany Czy wyburzenie i rozbiórka oznaczają to samo?

Czy wyburzenie i rozbiórka oznaczają to samo?

Wyburzenia obiektów i rozbiórki budynków stanowią bardzo ważne części każdej budowy. Pojęcia te odnoszą się jednak do dwóch zupełnie różnych procesów likwidacji. Pomimo faktu, że w obu przypadkach chodzi o usunięcie różnego rodzaju budowli w celu postawienia na ich miejscu innego obiektu, to charakterystyka i zakres prowadzonych prac nie jest taki sam. Jakie są kluczowe różnice między rozbiórką oraz wyburzeniem i od czego zależy wybór konkretnego rozwiązania?

Różnice między rozbiórką i wyburzeniem

Likwidacja obiektu budowlanego np. w wyniku jego złego stanu technicznego, może uwzględniać rozbiórkę lub wyburzenie. Czasem sposoby likwidowania obiektów budowlanych używane są jednocześnie, np. część budynku poddawana jest rozbiórce, a część niszczona przez wyburzenie.

Zlecając prace rozbiórkowe i wyburzeniowe powinno się korzystać z oferty profesjonalistów, ponieważ procesy te wymagają przestrzegania przepisów prawa budowlanego. Ważne jest także zapewnienie zasad bezpieczeństwa, które umożliwiają zapobiegnięcie poważnym wypadkom i uszkodzeniom okolicznych zabudowań.

Rozbiórka budynku ma za zadanie uniknięcie zniszczenia cennych elementów dekoracyjnych, historycznych materiałów oraz fragmentów budynku. Wykorzystywana jest zwłaszcza w przypadku, gdy obiekty zostały wzniesione zgodnie z dawnymi technologiami budowlanymi. Proces ten dotyczy najczęściej niewielkich obiektów budowlanych, ale może być także konieczny, gdy gęsta zabudowa uniemożliwia zastosowanie sprzętu do wyburzeń. Rozbiórki prowadzone są również w celu przetransportowania zabytkowych obiektów w inne miejsce – głównie w przypadku domów zbudowanych z drewnianych bali.

Wyburzenie budynku to natomiast czynność prowadząca do całkowitego zniszczenia. Jest jedyną możliwością zniszczenia i likwidacji obiektów z betonu, czy też żelbetu. Materiały te nie posiadają żadnej wartości i nie mogą zostać użyte ponownie. Wyburzenie stanowi tańszy i szybszy sposób oczyszczenia działki. W tym celu wykorzystuje się różne maszyny wyburzeniowe i narzędzia – koparki, dźwigi, nożyce hydrauliczne. Wyburzenie często nazywane jest zaawansowaną formą rozbiórki. W przypadku niektórych budynków rozbiórki po prostu nie można przeprowadzić i wtedy konieczne jest wyburzenie. Wybór konkretnej metody powinien być zawsze skonsultowany ze specjalistami, którzy wezmą pod uwagę sprawność prowadzenia robót i ekonomiczność danego rozwiązania.

Dlaczego rozbiórka i wyburzenie to dobre rozwiązanie?

Prace rozbiórkowe i wyburzeniowe są niezwykle istotne podczas sytuacji, gdy budowla stwarza zagrożenie, wychodzi z użytku lub zajmuje miejsce o innym przeznaczeniu. Pozwalają więc na uzyskanie cennego miejsca pod budowę innego obiektu. Dzięki specjalistycznym maszynom i narzędziom budowlanym proces ten przebiega szybko i sprawnie.

Jak mówi pracownik firmy Kraz oferującej usługi wyburzeń i rozbiórek:

Zgodnie z prawem, każde działanie, którego finalnym efektem będzie dekonstrukcja budynku lub obiektu, jest po prostu rozbiórką. W codziennej praktyce jednak stosuje się wyraźny podział między tym, co jest rozbiórką, a co wyburzeniem. Organizując oba procesy, trzeba zawsze zadbać o bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu, a nad całością robót powinien czuwać kierownik budowy.

Decydując się na prace rozbiórkowe lub wyburzeniowe budynku, należy korzystać z oferty jedynie profesjonalnych firm oferujących takie działania. Doświadczenie i zaawansowane maszyny budowlane to gwarancja bezpieczeństwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas