Materiał Partnera Czy warto mieć w domu kominek? Zalety i wady

Czy warto mieć w domu kominek? Zalety i wady

Kominek to centralna część domu, przy której wypoczywamy i zażywamy wieczorami relaksu. Ciepło ognia oraz nastrojowy blask to obiekt pożądania. Prawda jest taka, że ciężko dzisiaj wyobrazić sobie nowoczesny, świeżo wybudowany dom pozbawiony tego elementu. Jednak czy warto mieć kominek? Zdania na ten temat są podzielone. Przedstawiamy wady i zalety posiadania kominka.

Zalety kominka

Posiadanie kominka tak naprawdę niesie za sobą bardzo dużo zalet. Jedną z nich, prawdopodobnie największą, jest dodatkowy system ogrzewania. Kominek pozwala na szybkie dogrzanie pomieszczenia oraz ogrzanie się przy ogniu po przemarznięciu czy powrocie do domu z dworu. Kominek może nas uratować w sytuacji, gdy centralne ogrzewanie uległo awarii. Jeśli posiadamy wydajne wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, kominek może posłużyć również jako główne źródło ogrzewania, ponieważ ciepło zostanie rozprowadzone po wszystkich pomieszczeniach. Dużą zaletą posiadania kominka jest również bardzo prosta instalacja i bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat. Instalacja kominka wcale nie jest droga, jednak warto ją zlecić profesjonalnej firmie, np. firmie Wmm-Instal Waldemar Dworzyński, której specjalizacją są m.in. instalacje kominków. Zlecając to komuś, kto się na tym zna, będziemy mieć pewność, że zostanie to zrobione w odpowiedni sposób. Kominki tak naprawdę bardzo rzadko się psują. Dodatkowo, kominek nie ma sobie równych jako element dekoracyjny. Posiada wiele walorów estetycznych oraz można dopasować go do stylistyki wnętrza. Wiele osób decyduje się na kominek elektryczny, mając na uwadze tylko i wyłącznie względy estetyczne. Dzięki kominkowi nasz salon będzie wyglądał przytulnie i rodzinnie.

Wady kominka

Wszystko ma swoje zalety i wady. Jest to w zupełności normalne. Pierwszą, największą wadą posiadania kominka są wysokie koszty eksploatacyjne. Tanie i efektywne ciepło zapewniają kominki z zamkniętą komorą spalania na pelet, zatem jeśli chcemy się zdecydować na tańsze rozwiązanie, powinniśmy się nad tym zastanowić. Do innych wad, mniej znaczących możemy zaliczyć konieczność wyznaczenia miejsca do przechowywania paliwa, czyszczenie popiołu i szyby kominkowej, co jest czasochłonne. Wadą również jest zamarzanie pomieszczeń podczas nieobecności, co później wymaga większego nakładu energii oraz czasu, aby przywrócić komfort cieplny. Większość wad posiadania kominka zależy od tego, na jaki się zdecydujemy. Tradycyjny kominek może wymagać częstszej konieczności malowania ścian, za to kominek z płaszczem wodnym jest systemem naprawdę drogim oraz wymagającym awaryjnego zasilania dla pompy obiegowej. Kominki z systemem dystrybucji gorącego powietrza są jednorazową, jednak również sporą inwestycją, choć korzyści z jego posiadania mogą nam szybko to wynagrodzić. Bez względu na wady posiadania kominka, warto w niego zainwestować. Powinniśmy jednak przed decyzją zakupu zgłębić się w temat i przygotować się na wszelkie koszty.

Opracowanie:

Wmm-Instal Waldemar Dworzyński

Opalenica , Mickiewicza 3 lok. 7

Podziel się