Artykuł sponsorowany Czy warto kupować okna z drewna sosnowego łączonego?

Czy warto kupować okna z drewna sosnowego łączonego?

Po fascynacji nowoczesnymi w Polsce materiałami okiennymi, takimi jak PVC czy aluminium okazuje się, że najlepsze są niezmiennie okna drewniane. Ich głównymi zaletami jest oddychalność, klasyczna i ciepła estetyka oraz trwałość. Jednym z najlepszych materiałów stosowanych w budowie okien jest natomiast sosna. Jakie zalety ma ten gatunek drewna i czy warto w nie inwestować?

W czym drewniane są lepsze od plastikowych

Oczywiście zachłyśnięcie się nowymi, niedostępnymi na początku lat 90. technologiami jest jak najbardziej zrozumiałe, zwłaszcza że ówczesne okna drewniane, w porównaniu do współczesnych, nie były mimo wszystko zbyt dobrej jakości. Wspomniana przepuszczalność powietrza ma znaczenie zasadnicze – ponieważ dzięki niej następuje w naszym domu zdrowy przepływ powietrza, ale bez utraty temperatury. Drugą, równie ważną zaletą okien drewnianych jest ich trwałość, która może wynosić nawet 80-100 lat, jeżeli będziemy o nie dbali (trwałość okien plastikowych wynosi maksymalnie 30 lat, jednak nawet zadbane okna plastikowe są po 20 latach w o wiele gorszym stanie niż ich rówieśnicy z drewna). Osobną sprawą jest niska rozszerzalność pod wpływem ciepła. Okna plastikowe lub metalowe „pracują” pod wpływem ciepła i zimna w nieporównywalnie większym stopniu niż drewniane, co naturalnie wpływa na ich osadzenie w murze, kształt i trwałość. Okna drewniane są pod tym względem o wiele lepsze. Z dostępnych w Polsce gatunków drewna okiennego jednym z najlepszych jest drewno sosnowe. Co za tym przemawia?

Cechy sosny

W naszej strefie klimatycznej sosna jest bardzo popularnym i łatwym w hodowli drzewem. Dzięki temu nie ma problemu z jej dostępnością, a cena nie jest wygórowana. Przy tym oferuje właściwości, które są idealne dla zastosowania jej jako drewna okiennego: jej gęstość wynosi między 450 a 550 kg/m3, dzięki czemu pracuje w optymalny sposób – reaguje na wysokie i niskie temperatury, ale w małym stopniu i w sposób, który nie jest dla niej destrukcyjny. Po zmianie temperatury stopniowo i naturalnie wraca do swoich standardowych właściwości. Optymalna praca drewna jest też jedną z zalet decydujących o trwałości okien – ponieważ przy każdym otwarciu, zamknięciu lub ściśnięciu drewno przyjmuje na siebie obciążenia, zamiast z nimi „walczyć”. Sosna jest też jednym z najdłużej żyjących gatunków drewna – nie tylko w naszym kraju i klimacie, ale w ogóle na świecie. Wszystko to sprawia, że sosna oferuje zdecydowanie najlepszy stosunek ceny do jakości. Łatwo poddaje się też obróbce i nowym technologiom, jak np. łączenie – takie okna oferuje firma Wiktorczyk.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas