Materiał Partnera Czy klimatyzacja jako źródło ogrzewania ma sens?

Czy klimatyzacja jako źródło ogrzewania ma sens?

Stałe ogrzewanie pomieszczeń z wykorzystaniem instalacji klimatyzacyjnej może wydawać się niepraktycznym rozwiązaniem. Niemniej jednak taka metoda może sprawdzić się w kilku zasadniczych przypadkach. Ponadto w niektórych rejonach będzie również korzystna z punktu widzenia ekonomicznego. Należy jednak wybrać odpowiednie urządzenia, aby taki proces mógł być efektywny.

Jakie urządzenie wybrać?

Wiele z obecnych na rynku klimatyzatorów jest wyposażonych w funkcję ogrzewania powietrza. Do tego zadania można wykorzystywać zarówno modele typu split, czyli składające się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej, jak również multisplit, tj. instalacja z jedną jednostką zewnętrzną i kilkoma wewnętrznymi. W doborze oraz montażu właściwego sprzętu najlepiej poradzić się fachowców, na przykład firmy DSTechnik, znajdującej się w Przecławiu. Takie systemy są wyposażone w pompę ciepła typu powietrze-powietrze, umożliwiającej zachodzenie odwrotności procesu chłodzenia. Podczas uruchomienia funkcji grzania, urządzenie znajdujące się poza budynkiem pobiera energię cieplną i transportuje ją za pomocą czynnika roboczego do urządzeń wewnętrznych, które rozprowadzają ciepłe powietrze po pomieszczeniu.

Kiedy rozwiązanie się sprawdzi?

Z reguły klimatyzatory są polecane raczej jako dodatkowe, wspomagające źródło ogrzewania. W związku z tym sprawdzą się na przykład w okresie wiosennym lub wczesną jesienią, kiedy centralne ogrzewanie już bądź jeszcze nie funkcjonuje, a noce i poranki bywają chłodne. Ponadto warto zaznaczyć, że wraz z coraz większym spadkiem temperatury zewnętrznej, obniża się również efektywność grzania. Wynika to z ograniczeń parametrów technicznych konkretnych modeli. W znacznej części z nich agregat po przekroczeniu konkretnych wartości temperatury otoczenia po prostu przestaje działać. Stąd też chcąc wykorzystać klimatyzację jako jedyne źródło ogrzewania pomieszczeń, należy wnikliwie przeanalizować jej możliwości pod tym względem.

Niemniej jednak należy mieć również na uwadze, że jest to jednocześnie najbardziej ekonomiczne źródło ciepła w miejscach, w których nie ma możliwości stworzenia instalacji gazowej, c.o. czy też ogrzewania podłogowego. Stąd klimatyzator świetnie sprawdzi się w tej roli na przykład w małych pawilonach handlowych, budkach strażniczych lub domkach letniskowych.

Jakie są koszty takiego ogrzewania?

Ten aspekt jest w dużej mierze uzależniony od klimatu panującego w danym rejonie. W przypadku miejsc, gdzie występują łagodne zimy, inwestycja w system klimatyzacyjny do ogrzewania może przynieść znaczne oszczędności. Ponadto to urządzenia intuicyjne w obsłudze i ekologiczne, ponieważ ich działanie nie wiąże się z emisją spalin. Dobrze jest wybierać modele o najwyższej klasie energetycznej z technologią inweretrową. Są one z reguły mniej awaryjne, a dodatkowo zużywają mniej prądu, co nie wpłynie aż tak drastycznie na podwyższenie rachunków za to medium. Na montaż takiej instalacja oraz zakup urządzenia należ przeznaczyć co najmniej kilka tysięcy złotych.

Opracowanie:

DSTechnik Tomasz Janowski

Przecław , Pod Zodiakiem 3

Podziel się