Artykuł sponsorowany Czy kanalizacja sanitarna może być bezobsługowa?

Czy kanalizacja sanitarna może być bezobsługowa?

Już w czasach starożytnych mieszkańcy dużych miast, takich jak Rzym, doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że wytwarzane przez nich każdego dnia płynne nieczystości stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. To właśnie ta świadomość dała początek kanalizacji, którą można śmiało uznać za jeden z najważniejszych wynalazków w historii. Dziś mamy do dyspozycji szereg najróżniejszych rozwiązań do jej budowy – czy mogą one sprawić, że sieć będzie bezobsługowa?

Bezobsługowa kanalizacja – czy to możliwe?

Z kanalizacji korzystamy codziennie co najmniej kilka razy – myjemy się, pierzemy rzeczy, zmywamy naczynia, używamy toalety. Przy każdej z tych czynności nie zastanawiamy się nad tym, co dzieje się dalej z wytworzonymi przez nas ściekami – wiemy tylko, że spływają one rurami kanalizacyjnymi do kolektora i dalej do oczyszczalni, gdzie usuwane są z nich zanieczyszczenia. Sami jednak nie bierzemy w tym procesie żadnego aktywnego udziału. Czy można zatem powiedzieć, że kanalizacja jest bezobsługowa? Niestety, byłoby to pewne nadużycie.

Nawet jeśli sami nie obsługujemy kanalizacji, żeby mogła ona usuwać ścieki, to wciąż od czasu do czasu wymagać będzie ona naszej uwagi – mówi przedstawiciel firmy Inwap Haas, specjalizującej się w tworzeniu systemów domowych przepompowni – Stanie się tak chociażby w momencie zablokowania przewodów kanalizacyjnych przez zanieczyszczenia. Żeby kanalizacja mogła działać sprawnie musimy w takiej sytuacji udrożnić przewody. Jeśli w naszym domu zastosowany został system kanalizacji ciśnieniowej, w jego skład wchodzić będą zasilane energię elektryczną pompy – wymagają one przeprowadzania regularnych przeglądów i serwisowania, żeby mogły zachować swoją sprawność.

Podsumowując – kanalizacja sanitarna, choć nie wymaga od nas aktywnego udziału w odprowadzaniu ścieków, nie może zostać uznana za system w pełni bezobsługowy.

Czym jest kanalizacja ciśnieniowa?

W większości domostw stosowane są systemy kanalizacji grawitacyjnej. To najprostsze rozwiązanie, które do odprowadzania ścieków wykorzystuje naturalne przyciąganie ziemskie. Nie zawsze jednak znajduje ono zastosowanie. W sytuacji, gdy dom znajduje się zbyt daleko od kolektora niemożliwe jest wykonanie spadku kanałów, który byłby wystarczający do sprawnego transportowania nieczystości. Podobnie dzieje się w przypadku domów położonych na nierównym terenie, poniżej lokalnej sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie systemu kanalizacji ciśnieniowej. Niezbędnym jej elementem jest pompa lub układ pomp, które wytwarzając ciśnienie umożliwiają odprowadzenie ścieków na duże odległości, nawet pod górę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas