Artykuł sponsorowany Produkcja konstrukcji stalowych. Metody obróbcze

Produkcja konstrukcji stalowych. Metody obróbcze

Konstrukcje stalowe stanowią podstawę wielu budynków czy specjalistycznych maszyn produkcyjnych. Stal, ze względu na swoją wysoką wytrzymałość oraz właściwości plastyczne, jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów wykorzystywanych w przemyśle. Konstrukcje stalowe poddawane są obróbce, dzięki czemu można uzyskać określone w projekcie właściwości i parametry. Na czym polega produkcja konstrukcji stalowych i metody obróbki stali?

Jak wygląda proces produkcji konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe stanowią szkielet dla wielu budynków, magazynów i zakładów produkcyjnych. To od ich trwałości zależy wytrzymałość obiektu, a co za tym idzie – bezpieczeństwo osób przebywających wewnątrz. Z tego powodu konstrukcje stalowe muszą być produkowane przez doświadczone firmy, które dysponują odpowiednimi kwalifikacjami oraz zapleczem maszynowym.

Produkcja konstrukcji stalowej to wieloetapowy proces, który wymaga zaangażowania wielu fachowców – mówi specjalista z firmy P.P.H.U Kuźmiński. – Wszystkie prace muszą być przeprowadzone zgodnie z założeniami projektowymi i z zachowaniem określonych procedur – dodaje. Proces produkcji konstrukcji stalowych różni się w zależności od ich przeznaczenia.

Metody obróbki konstrukcji stalowych

Wyprodukowanie konstrukcji ze stali to nie wszystko, gdyż musi ona jeszcze zostać poddana odpowiedniej obróbce. Pozwala to na uzyskanie odpowiednich parametrów technicznych konstrukcji, wyglądu czy właściwości. Do standardowych metod obróbki konstrukcji stalowych zalicza się poniższe elementy.

  • Obróbka wstępna - na tym etapie przeprowadza się czyszczenie elementów stalowych przy użyciu specjalnej czyszczarki. Tak przygotowana konstrukcja musi spełniać określone normy i dopiero wtedy może zostać dopuszczona do dalszej obróbki.

  • Cięcie stali – poszczególne elementy konstrukcji, takie jak profile, kształtowniki i pręty docinane są do określonych wymiarów. Prace te przeprowadza się przy użyciu specjalnej gilotyny lub na automatycznej przecinarce taśmowej.

  • Obróbka plastyczna – arkusze blachy i poszczególne elementy konstrukcji mogą być poddane gięciu, prostowaniu lub zwijaniu, aby nadać im określonego kształtu.

  • Obróbka mechaniczna – proces ten polega na frezowaniu i wykończeniu konstrukcji zgodnie z wyszczególnionymi w projekcie parametrami.

  • Spawanie – ten etap przeprowadzany jest przy użyciu różnych technik i urządzeń spawalniczych. Trwałość i jakość wykonania spoin ma duże znaczenie dla nośności całej konstrukcji.

Firmy zajmujące się produkcją stali dobierają zakres prac do określonego projektu, dlatego metody obróbki mogą się od siebie różnić.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas