Artykuł sponsorowany Czy instalacja odgromowa musi być w każdym domu?

Czy instalacja odgromowa musi być w każdym domu?

Piorunochrony są obowiązkowe w budynkach tylko w określonych typach obiektów budowlanych. W przypadku domów jednorodzinnych w większości przypadków wolą właściciela jest to, czy wykona instalację odgromową. Piorunochrony pełnią dość ważną funkcję, którą w skrócie możemy opisać jako poprawa bezpieczeństwa użytkowników budynku. Dlaczego warto zamontować piorunochron? Komu zlecić usługę?

Czym jest piorunochron, jaką pełni funkcję?

Instalacja odgromowa jest częścią składową instalacji elektrycznej domu, chroni budynek przed porażeniem w wyniku wyładowań atmosferycznych. Istnieją pewne sytuacje rodzaje obiektów budowlanych, w których jest ona wymagana prawem, w pozostałych przypadkach o jej montażu decyduje właściciel. Piorunochron jest obowiązkowy w obiektach budowlanych będących budynkami mieszkalnymi o wysokości powyżej 15 m i powierzchni przekraczającej 500 m2, gdy stoją one w zabudowie rozproszonej. Instalacja ta jest również wymagana w obiektach, które wykonano z materiałów palnych i pokrytych na przykład gontem lub trzciną, bądź zostały posadowione w miejscach szczególnie narażonych na wyładowania burzowe (np. wzgórza).

Ponieważ piorunochron, tak jak to zostało napisane, jest częścią instalacji elektrycznej, to jego projektem i wykonaniem zajmują się zakłady, zatrudniające wykwalifikowanych pracowników posiadających odpowiednie uprawnienia eksploatacyjne i dozorowe. Przykładem może być Zakład Instalacji Elektrycznych Jarosław Kowalski, który specjalizuje się w wymienionych wyżej pracach oraz serwisach instalacji elektrycznych, instalacji niskoprądowych, jak i również piorunochronów.

Zalety budowy instalacji odgromowej?

Mając instalację odgromową na budynku, można przyjąć, że obiekt praktycznie w 100% jest chroniony przed skutkami przepięć, uszkodzeniami dachu, kominów, ścian, zniszczenie całego sprzętu RTV i AGD w wyniku wyładowań atmosferycznych. Poprawnie wykonany piorunochron chroni przed pożarem. Dobrze zaprojektowana instalacja składa się z piorunochronu (zewnętrznej instalacji odgromowej) oraz szeregu zabezpieczeń wewnętrzny. Jest on drogą, po której ma „podążać” piorun z dachu do gruntu z pominięciem konstrukcji budynku. Taka instalacja, będzie zbudowana ze zwodów poziomych (uchwyty, złącza, drut) oraz pionowych (maszty i iglice), które bezpośrednio przyjmują na siebie wyładowania atmosferyczne.

Jak przebiega wykonanie piorunochronu?

W przypadku prawidłowo wykonanej instalacji odgromowej poszczególne elementy mogą nieznacznie różnić się od siebie, w zależności od charakteru obiektu budowlanego, czyt. anatomicznych cech budynku. Różnice te mogą dotyczyć np. prowadzenia elementów instalacji (zwodów), czy też sposobu uziemienia. Uziom może być bowiem naturalny lub sztuczny. Zwodem w budownictwie jednorodzinnym mogą być pokrycia dachów wykonane z blach (wolnych od materiałów izolacyjnych) o grubości min. 0,5 mm, jeśli zostały one ułożone na odpowiednim, niepalnym podłożu. Naturalnym elementem instalacji mogą być również zbrojenia żelbetowe, pokrycia dachu, elementy metalowe wystające ponad dach, zbrojenia żelbetowych elementów ścian i fundamentów bądź stalowe słupy nośne. Uziemieniem naturalnym mogą być z kolei metalowe, podziemne, nieizolowane od ziemi części budynku, żelbetowe fundamenty i podziemne części chronionych obiektów (warstwa przeciwwilgociowa nie jest traktowana jak izolacja), metalowe rurociągi wodne oraz osłony studni artezyjskich znajdujące się w odległości nie większej niż 10 m od chronionego obiektu. Mogą być nimi również uziomy sąsiednich obiektów budowlanych usytuowanych nie dalej niż 10 m od chronionego obiektu. Chcąc czuć się w pełni bezpiecznie, warto dopilnować, aby projektem i wykonaniem instalacji odgromowej oraz jej późniejszymi przeglądami, zajęła się odpowiednio wykwalifikowana firma. Każdy montaż piorunochronu powinien kończyć się pomiarem poziomu rezystancji. Jeśli poziom rezystancji jest poniżej 20 Ω, instalacja jest bezpieczna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas