Artykuł sponsorowany Cynkowanie ogniowe, czyli jak zabezpiecza się konstrukcje stalowe?

Cynkowanie ogniowe, czyli jak zabezpiecza się konstrukcje stalowe?

Konstrukcje stalowe z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z bardzo praktycznych korzyści. Wykorzystanie technologii stanowi najlepszą gwarancję szybkiego i ekonomicznego wzniesienia nowego obiektu. Jeżeli chodzi o wytrzymałość konstrukcji, to za największe zagrożenie w tym przypadku uznaje się korozję. W jaki zatem sposób zabezpiecza się elementy stalowe?

Co warto wiedzieć o cynkowaniu ogniowym?


Cynkowanie ogniowe jest jedną z najdłużej stosowanych, a co za tym idzie, najbardziej sprawdzonych metod zabezpieczania stali przed wpływem trudnych warunków atmosferycznych, w tym przede wszystkim wilgoci. Mamy tutaj do czynienia z techniką polegającą na mechanicznym nakładaniu powłoki cynku. Cały proces polega na zanurzeniu komponentów w kąpieli cynkowej, której temperatura wynosi zazwyczaj od 445 do 460 stopni Celsjusza. Po kilkunastu minutach i zakończeniu obróbki termicznej element musi całkowicie wystygnąć. Dopiero wtedy wewnętrzna struktura nowej powłoki zyskuje ostateczną formę.

Cynkowanie ogniowe prowadzi do uzyskania trwałej i nieprzepuszczalnej warstwy ochronnej, której charakterystyczny układ elektrochemiczny gwarantuje ponadprzeciętną odporność. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tej tezy jest fakt, iż konstrukcje stalowe ocynkowane w ten właśnie sposób nie wymagają przeprowadzania żadnych szeroko zakrojonych prac konserwacyjnych przez 40-50 lat. Z jakimi jeszcze informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Jakie są największe korzyści?


W przypadku nowoczesnych konstrukcji stalowych wytrzymałość oraz wynikająca z niej długa żywotność są czynnikami bezpośrednio decydującymi o jakości. Dlatego też wykorzystanie cynkowania ogniowego nie jest uwarunkowane jedynie kwestiami ekonomicznymi, choć z pewnością warto podkreślić i ten aspekt. Niemniej jednak za największą zaletę technologii uznaje się sam sposób, w jaki stop stali łączy się z powłoką. Dzięki reakcji pomiędzy żelazem a cynkiem warstwa ściśle przylega do stali i nawet jeśli ulegnie pęknięciu, to korozja dotknie wyłącznie powłoki, a nie wewnętrznych struktur samego elementu.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Ekostal, na wyjątkową uwagę zasługuje również uniwersalność metody ogniowej. Jako że mamy tutaj do czynienia z kąpielą cynkową, obróbce mogą zostać poddane zarówno najmniejsze elementy takie jak m.in. śruby i nakrętki, jak i kilkumetrowe belki stalowe, teowniki czy dwuteowniki. Doświadczenia użytkowników oraz regularnie przeprowadzane badania wyraźnie udowadniają, iż tak zabezpieczone hale oraz magazyny świetnie radzą sobie nawet z najtrudniejszymi warunkami atmosferycznymi i nieubłaganym upływem czasu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas