Materiał Partnera Cyklinowanie, lakierowanie, olejowanie – jak przebiega renowacja podłogi drewnianej?

Cyklinowanie, lakierowanie, olejowanie – jak przebiega renowacja podłogi drewnianej?

Drewniany parkiet to ponadczasowe rozwiązanie, które bez trudu dopasujemy do każdej stylizacji wnętrza. Jego zalety obejmują nie tylko uniwersalny charakter, ale również trwałość materiału. Odpowiednio pielęgnowane drewno służyć nam będzie przez długi czas. Niestety często zdarza się, że nie używamy właściwych preparatów lub posadzka uległa zniszczeniu nim wprowadziliśmy się do mieszkania. W takim przypadku ratunkiem będzie renowacja.

Cyklinowanie – pierwszy etap renowacji

Ogromną zaletą podłóg drewnianych jest przede wszystkim ich trwałość i wytrzymałość. Zapewnić ją mogą odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, lecz nawet rozlegle uszkodzenia nie muszą oznaczać konieczności wymiany parkietu na nowy. W większości przypadków profesjonalna renowacja będzie wystarczająca. Dodatkową gwarancją skuteczności napraw będzie zaangażowanie firmy specjalizującej się w parkietach drewnianych, takiej jak firma Amigra Parkiet. W zależności od stopnia uszkodzenia podłogi prace renowacyjne mogą obejmować również zerwanie desek, oczyszczenie ich oraz ponowne ułożenie bez szpar. Zazwyczaj jednak renowacja ogranicza się do cyklinowania i wykonania nowej warstwy wierzchniej przez lakierowanie lub olejowanie.

Cyklinowanie to pierwszy etap odnawiania starej i zniszczonej podłogi drewnianej. Polega na zeszlifowaniu zniszczonej warstwy. Obecność specjalisty jest tu kluczowa, błędy podczas cyklinowania mogą bowiem skutkować powstaniem wgłębień w drewnie. Niekiedy używa się w tym celu specjalnych urządzeń, cykliniarek taśmowych, które ze względu na swoją wagę mogą być wykorzystywane jedynie na podłogach przyklejonych do podłoża, nie na pływających. W miejscach trudnodostępnych stosuje się na przykład szlifierki krawędziowe. Cyklinowanie przeprowadza się od trzech do pięciu razy, za każdym zmieniając papier ścierny na drobniejszy. Warto wiedzieć, że innej gradacji używa się do twardych, a innej do miękkich gatunków drewna. Po cyklinowaniu podłoga drewniana wymaga szpachlowania preparatem zawierającym żywice oraz polerowania.

Wykonanie nowej warstwy wierzchniej

W zakresie wykończenia podłogi drewnianej mamy dwie możliwości: lakierowanie i olejowanie, z których większą popularnością cieszy się to pierwsze. Po cyklinowaniu oraz zaszpachlowaniu parkietu jego powierzchnię należy odkurzyć i pokryć podkładem. Najlepsze zabezpieczenie daje położenie kilku, co najmniej dwóch, warstw lakieru. Po jego wyschnięciu nanoszony może być lakier – najlepiej wybrać podkład i lakier tego samego producenta. Podobnie posadzka powinna być przygotowywana do olejowania – pamiętajmy jednak, że nie wolno używać tu zbyt drobnoziarnistego papieru ściernego, bo ten zamknie pory drewna, przez co olej nie mógłby w nie wniknąć. Olejowanie może być wykonywane na zimno lub na gorąco, przy czym lepsze efekty daje druga metoda.

Opracowanie:

Amigra Parkiet Grzegorz Rapa

Barczewo , Słowackiego 11

  • tel. 501 597 405

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas