Materiał Partnera Co zrobić ze ściekami, gdy brak możliwości podpięcia się do kanalizacji?

Co zrobić ze ściekami, gdy brak możliwości podpięcia się do kanalizacji?

Ścieki są nieodłącznym elementem funkcjonowania bytowego człowieka, firm oraz samych budynków. Muszą być w odpowiedni sposób zagospodarowane ze względów prawnych, praktycznych i ekologicznych. Najprostszą formą jest podłączenie ich spływu do kanalizacji, jednak nie każdy ma taką możliwość. Co zatem może nam zaoferować dostawca systemów kanalizacyjnych?

Pod pojęciem ścieków rozumiemy brudne płyny bytowe, ale również wodę deszczową, czy odpływy przemysłowe. Tam gdzie ma możliwości podpięcia się do systemu kanalizacji, trzeba zastosować specjalistyczne oczyszczalnie ścieków. W zakresie oferty profesjonalnej dostawcy systemów kanalizacyjnych powinno być:

  • wykonanie projektu techniczno – budowlanego oczyszczalni,
  • zaopatrzenie w same zbiorniki asenizacyjne i urządzenia techniczne,
  • wykonanie wykopów i przepustów,
  • montaż i uruchomienie przydomowych oczyszczalni
  • późniejszy serwis gwarancyjny i obsługowy.

Systemy zbierania wody deszczowej przynoszą oszczędności

Jednym z podstawowych rozwiązań w tej dziedzinie są systemy zbierania wody deszczowej. Dają one wymierne korzyści ekonomiczne, gdyż pozwalają zaoszczędzić na kosztach wody sieciowej zużywanej do podlewania ogrodu, trawnika, czy mycia samochodu. Głównym elementem jest tutaj zbiornik lub zespół zbiorników, do którego podłączony jest spust wody z dachu. Późniejszy pobór wody może odbywać się grawitacyjnie lub za pomocą pompy elektrycznej. Profesjonalne firmy specjalizujące się w usługach asenizacyjnych i oczyszczalni ścieków, jak firma Bio-Tek, może wykonać montaż systemów zbierania wody deszczowej, zarówno naziemny, jak i dyskretny, wkopany pod ziemię.

Ścieki bytowe wymagają obowiązkowego, właściwej neutralizacji.

Dość popularnie stosowaną metodą są zbiorniki szambowe (betonowe lub z żywicy poliestrowej). Do najbardziej praktycznych dziś rozwiązań pozasieciowych należą biooczyszczalnie przydomowe (biologiczne i drenażowe) biooczyszczalnie przemysłowe lub osiedlowe.

Neutralizują one ścieki na miejscu w procesie biologicznym i rozprowadzają oczyszczoną wodę szarą do gleby. Wymagają nieco większej inwestycji oraz wolnego miejsca na działce, jednak ich późniejsza eksploatacja jest niemal bezobsługowa. Wywóz nieczystości odbywa się bardzo rzadko, niekiedy raz w roku. Oszczędzamy na kosztach eksploatacji oraz otrzymujemy wysoką niezawodność systemu.

Oddzielnym zagadnieniem są separatory tłuszczów, olejów czy węglowodorów. Stosowane głównie tam, gdzie pojawiają się takie zanieczyszczenia – a więc w firmach usługowych, produkcyjnych itp. Pozwalają na oddzielenie szkodliwych zanieczyszczeń od wody szarej i obniżenie w ten sposób kosztów neutralizacji. Specjalistyczna firma ekologiczna zabiera bowiem ograniczoną objętość najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń.

Opracowanie:

Bio tek Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Stargard , Gdańska 2

Podziel się